Nowa Słupia. Uratowali muzeum, a teraz je przebudują za 10 milionów złotych

flash Nowa Słupia

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podpisał pre-umowę na rozbudowę i przebudowę Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego imienia Mieczysława Radwana w Nowej Słupi.  Całkowity koszt projektu wynosi 10,2 mln zł, kwota dofinansowania – około 7 mln zł.

– Po przejęciu w 2016 roku od Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie budynku Muzeum Starożytnego Hutnictwa zaplanowaliśmy jego całkowitą przebudowę – mówi wójt gminy Andrzej Gąsior. – Chcemy dostosować placówkę do nowoczesnych form wizualizacji i ekspozycji. Przez dziesiątki lat ten obiekt nie był modernizowany. Obecny stan budowli jest zatrważający i zamiast przyciągać ruch turystyczny, to ich odstrasza.

To zupełna ruina.
Po przejęciu muzeum gmina uregulowała wszystkie zobowiązania, jakie pozostawiła Naczelna Organizacja Techniczna, która znajdowała się w dużych kłopotach finansowych. To pozwoliło nie tylko uratować placówkę, ale również zachować jej stan zatrudnienia. Gdy pojawiły się możliwości pozyskania środków z Unii Europejskiej, gmina postanowiła je wykorzystać.

Projekt zakłada rozbudowę i przebudowę muzeum, przygotowanie nowych ekspozycji, które mają zapewnić poznawanie historii pradawnych hutników poprzez scenografię, multimedialne i interaktywne instalacje, przekaz wiedzy, budowany nastrój i symbolikę. Niektóre zagadnienia i treści związane ze starożytną historią Gór Świętokrzyskich zostaną wyeksponowane na kilku spójnych ścieżkach edukacyjnych.
Po rozbudowie i modernizacji obiekt zyska większą powierzchnię zabudowy – ok. 1,2 tysiąca metrów kwadratowych i kubaturę – ok. 5 tysięcy metrów sześciennych. Zakończenie prac przewidywane jest w 2020 r. w 60. rocznicę utworzenia Muzeum w Nowej Słupi.

Projekt został zatwierdzony do dofinansowania w ramach dwuetapowego konkursu zamkniętego – Oś Priorytetowa VII „Sprawne usługi publiczne” Działanie 7.2. „Rozwój potencjału endogenicznego jako element strategii terytorialnej dla określonych obszarów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020”.

Źródło: sejmik.kielce.pl

1 Komentarz dla “Nowa Słupia. Uratowali muzeum, a teraz je przebudują za 10 milionów złotych

  1. Mój dziadek. prof. AGH, Stanisław Holewiński wraz z prof. Mieczysławem Radwanem prowadzili badania nad dymarkami świętokrzyskimi.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.