Co warto wiedzieć?

Mirzec

Urząd Gminy w Mircu przedłużył termin zbierania ankiet dotyczących budowy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE) dla mieszkańców gminy Mirzec.

Ankiety należy składać do 23 marca br. w Urzędzie Gminy w Mircu, p. 313, tel.: 41 27 67 170. W związku z zainteresowaniem mieszkańców oraz pytaniami, jakie najczęściej pojawiają się w tym temacie, na stronie internetowej gminy opublikowano odpowiedzi:

– Czy na papie bitumicznej grubości 0,5 mm można montować instalacje? 

– Jak najbardziej można, są systemy do montażu na tego rodzaju dachu.

Na jakiej głębokości są robione odwierty i umieszczane sondy głębinowe przy pompach ciepła?

– Głębokość i ilość odwiertów zależy od struktury geologicznej gruntu. Tylko bardzo ważne, rzetelność firmy robiącej odwierty. Wiele razy jest tak, że pomimo tego, że powinno się wywiercić np 80 metrów firmy wiercą płycej, a biorą pieniądze za głębokość 80m. Wiercenia  głębsze niż 50 metrów wymagają zezwoleń i projektów.

 – Czy jest możliwość magazynowania energii – czy osoba fizyczna we własnym zakresie może zakupić sobie akumulator i magazynować energię? Instalację w systemie off-grid, czy jest to korzystne rozwiązanie?

– Instalacja w systemie off-grid to rozwiązanie dla osób, które nie mają instalacji elektrycznej, czyli mogą mieć prąd z akumulatorów. Magazynowanie energii jest możliwe, tylko w wykonaniu fabrycznym jest to bardzo droga sprawa. Są układy fotowoltaiczne o mocy ok 3 kWp, gdzie same akumulatory kosztują ok. 40 tys. netto. Są to specjalne akumulatory o żywotności 20 lat. Do tego dochodzi cena inwertera i paneli. Także taka instalacja kosztuje prawie 60 tys netto. Ale normalna instalacja w systemie netmeteringu ma funkcję magazynowania energii w sieci – czyli tzw wirtualny akumulator.

– Mieszkaniec ma dach z eternitu, ale chce montować instalacje na gruncie, czy jest taka możliwość? 

– Tak, jest taka możliwość, z tym, że jest to droższe o 23 proc. VAT.

– Czy przy pompie ciepła cena za energię elektryczną jest ceną przemysłową czy gospodarczą? 

– Taryfa pozostaje niezmienna – taka jaką miał odbiorca przed instalacją pompy ciepła.

Jak po zainstalowaniu ogniw wygląda rachunek, za co są naliczane wtedy opłaty na rachunku (przesyłowe itd.)?

Rachunek za energię wygląda w ten sposób, że kwota ceny za energię (opłaty za energię + przesył) jest bilansowana w net-metringu, czyli wiadomo bezgotówkowe rozliczenie raz na pół roku ze wskazań liczników; energii oddanej i pobranej. Pozostałe opłaty stałe; za przyłącze i moc pozostają bez zmian.

Co jaki czas trzeba robić przegląd i jakie są przykładowe koszty przeglądu? A jakie są koszty przeglądu po okresie gwarancji? Co jaki czas trzeba wykonać przegląd?

– W instalacji fotowoltaicznej nie ma obowiązkowych przeglądów; monitorowanie internetowe instalacji w razie awarii daje sygnał serwisowi i serwis reaguje na usterkę bardzo szybko. W solarach – czynność serwisowa to wymiana glikolu.

Pompy ciepła – ci producenci, z którymi my mamy kontakt, nie wymagają przeglądów – jest też monitoring internetowy poprawności funkcjonowania urządzenia.

Instalacja fotowoltaiczna zbudowana w systemie smart (redukcja wpływu zacienienia + ochrona P/POŻ) ma gwarancję zbywalną; czyli po 5 latach mieszkaniec, przejmując instalację od gminy, przejmuje również i gwarancję producenta (na pozostałe minimum 7 lat).

Kolektory słoneczne – nie spotkałem się z gwarancją dłuższą niż 5 letnia.

Pompy ciepła – na pewno są producenci, którzy również honorują gwarancję tzw. zbywalną.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.