Ptasia grypa sieje postrach

Mirzec

Hodowcy drobiu muszą się mieć na baczności, zwłaszcza ci, którzy hodują kury na użytek własny. Takie przypadki należy zgłaszać powiatowemu lekarzowi weterynarii oraz zachować wszelkie środki ostrożności, jeśli chodzi o hodowlę. Ci, którzy nie zastosują się do wymagań muszą liczyć się z karami finansowymi. A wszystko przez ptasią grypę.

O problemie ptasiej grypy informował radny oraz sołtysów z gminy Mirzec Zbigniew Polak Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starachowicach. Jak mówi to rozległa choroba wywoływana prze wiele odmian wirusa. Generalnie dotkliwa dla drobiu, ale może też być niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka.

– Wirus H5N8 nie jest groźny dla człowieka, ale powoduje ogromne starty ekonomiczne dla hodowców. Państwo polskie wypłaciło już największemu hodowcy kur w Polsce odszkodowania z tego tytułu w wysokości 50 mln zł. Tymczasem pojawiają się nowe ogniska. W województwie świętokrzyskim mieliśmy dwa przypadki, w Pińczowie i Kazimierzy Wielkiej – mówi Z. Polak.

Gmina Mirzec nie jest być może w grupie gmin szczególnego ryzyka, gdyż nie ma tu akwenów wodnych, gdzie siada dzikie ptactwo, ale trzeba zachować wszelkie środki ostrożności ze względu na największą w regionie fermę kur niosek. Jedna sztuka zawirusowanej kur może być zarzewiem zakażenia całego stada.

– Przez niefrasobliwość gospodarzy można zniszczyć komuś dorobek życia – mówi lekarz weterynarii. – Dlatego trzeba przestrzegać przepisów w tym zakresie a są one jednoznaczne. Musi być izolacja drobiu aż do odwołania. Nie ma na to szczepionek, trzeba poczekać aż warunki atmosferyczne się poprawią. To nie weterynaria sobie coś wymyśliła, by utrudnić życie rolnikom, ale są obowiązujące przepisy i wspólnie z policją będziemy kontrolować, czy są one przestrzegane – nie ukrywa Z. Pola, dodając, że za nie dopełnienie obowiązków przewidziane są restrykcje w postaci kar finansowych.

Typowych objawów u drobiu dla ptasiej grypy nie ma. O wirusie może jednak świadczyć  kichanie ptaków, potrząsanie głową lub wypływy z zatok. Jak powiedział doktor są to objawy niestandardowe.

Czego hodowcom kur nie wolno?
– zakaz pojenia drobiu i ptaków wodą ze zbiorników, do której dostęp ma dzikie ptactwo – kara od 800 – 8000 zł,
– nakaz odosobnienia drobiu – powinny być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych, by nie miały kontaktu z dzikim drobiem i innym ptactwem,
– nakaz zgłoszenia do lekarza weterynarii miejsc, gdzie hodowany jest drób (nawet pojedynczych ilości) – kara do 2000 zł,
– nakaz utrzymania drobiu z daleka o akwenów wodnych, do których dostęp ma dzikie ptactwo,
– zakaz przechowywania paszy dla drobiu, tak, by miało do niej dostęp dzikie ptactwo,
– nakaz karmienia i pojenia ptaków utrzymywany w niewoli,
– nakaz stosowania mat dezynfekcyjnych,
– zakaz przebywania osób obcych w miejscach hodowli – na fermę drobiu osoba postronna nie ma prawa wejść,
– nakaz odkażania narzędzi, odpowiednie postępowanie z obornikiem w przypadku występowania ptasie grypy,
– nakaz zgłaszania masowego spadku liczby drobiu celem wykluczenia ognisk ptasie grypy

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.