Z ziemniaków przerzucili się na truskawki

Mirzec

Gmina Mirzec jest drugą pod względem powierzchni upraw rolnych gminą w powiecie starachowickim. Na jej terenie znajduje się 1648 gospodarstw rolnych o średniej powierzchni 3,9 ha. Najwięcej uprawia się zbóż (3067 ha): żyto (3067 ha) i owies (850 ha).

Truskawki (18 ha), maliny (16 ha), aronie (8 ha) i czarna porzeczka (7 ha) – uprawy tych owoców zdominowały w ostatnim czasie działalność mieszańców Mirzec. Nie brakuje też upraw sadowniczych, jak jabłonie (3 ha) czy wiśnie (2 ha). Do tego dochodzi borówka amerykańska (2 ha) oraz uprawa warzyw (35 ha), która dominuje w Małyszynie, Gadce i Mircu. Z upraw kwiatowych słyną Jagodne, Gadka i Mirzec.

To, czym niegdyś na szeroką salę zajmowali się ludzie wsi powoli odchodzi do lamusa. Spada pogłowie bydła z 1850 sztuk w 2016 do 1475 sztuk w 2017 (najwięcej w Osinach – 387 szt. i Mircu – 328 szt., najmniej w Ostrożance – 17 szt.). Dramatycznie zmniejszyła się liczba trzody chlewnej (2016 r. – 1400 szt., 2017 r. – 154 szt.). 65 sztuk pozostało w Osinach, 40 sztuk w Mircu. W Gadce nie uświadczysz żadnej świni. Spada również produkcja ziemniaków (180 ha). Tychów Nowy i Małyszyn słynie z wyspecjalizowanych gospodarstw drobiarskich zajmujących się hodowlą drobiu. Na popularności zyskuje rolnictwo ekologiczne. W gminie Mirzec jest 37 takich gospodarstw (320 ha) o średniej powierzchni 4-5 ha. 4 gospodarstwa zajmują się agroturystyką.

Warto wiedzieć!

W gminie Mirzec w KRUS-ie jest ubezpieczonych 1836 rolników. Emerytura i renta podstawowa wynosi 886,44 zł, dodatek pielęgnacyjny – 209,59 zł. Zasiłek chorobowy za jeden dzień wynosi 10 zł, zaś jednorazowe odszkodowanie za 1 proc. długotrwałego uszczerbku na zdrowiu 700 zł. KRUS zgodnie ze swym ustawowym obowiązkiem zapewnia uprawnionym rolnikom możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej. Jest ona organizowana w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych w Centrach Rehabilitacji Rolników lub Ośrodku Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym KRUS.

Czy wiesz, że…
powierzchnia gminy Mirzec wynosi ponad 11 tys. ha. Użytki rolne stanowią 6,5 tys. ha.

 

Żyją z dopłat
W ub. roku na konta bankowe rolników z terenu powiatu starachowickiego wypłacono ponad 13,3 mln zł w ramach płatności bezpośrednich. W całym powiecie złożono w sumie 3690 wniosków o dopłaty, w tym z gminy Mirzec 995 wniosków obszarowych i 464 wnioski ONW.

 

W razie szkód do Urzędu!
Przy okazji omawiania spraw związanych z rolnictwem na terenie gminy Mirzec, radny Radosław Koniarz podniósł kwestie szkód, jakie w uprawach spowodowały przymrozki w minionym sezonie.
– Było tylko pięć protokołów z odszkodowań za szkody z powodu przymrozków. Tych osób poszkodowanych byłoby więcej, gdyby informacja była szersza i trafiła bezpośrednio do mieszkańców. Trzeba na przyszłość to zmienić, bo pięć wniosków w porównaniu do gm. Pawłów, gdzie było ich 140, to bardzo mało – stwierdził radny Koniarz.
– Nie porównujmy Mirca do Pawłowa, który jest typowo sadowniczy. Tam tych przypadków było więcej. Każdy wie, że jeśli ponosi szkody i straty, może zgłosić się do Urzędu Gminy – mówi wójt Mirosław Seweryn.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.