W zgodzie i poszanowaniu przez 70 lat

Mirzec

Swaty

70. rocznica zawarcia związku małżeńskiego nazywana także kamienną, to wyjątkowa uroczystość. Niewielu parom dane jest jej doczekać. Wśród Dostojnych Jubilatów, którzy taką rocznicę mają za sobą są państwo Marianna (90 lat) i Mieczysław (96 lat) Pomorscy rdzenni mieszkańcy z Tychowa Nowego.

Państwo Pomorscy pobrali się dokładnie 4 października 1947 roku w kościele pw. Świętego Leonarda w Mircu. Jak doszło do zapoznania się przyszłych małżonków? – To były całkiem inne czasy niż dziś – wspomina pan Mieczysław. – Po prostu nas zeswatano. Jedna rodzina umówiła się z drugą i tak doszło do ślubu. Rzadko kiedy pobierano się, bo ktoś się w kimś zakochał. Ja miałem już 26 lat. Był to już najwyższy czas na znalezienie żony i założenie rodziny. W sąsiedztwie mieszkała dziewczyna, która po dogadaniu się obu rodzin została przeznaczona mi na żonę – opowiada.

Odbył się ślub i wesele, na którym jak wspomina pan Mieczysław było około 70 gości. – Pamiętam, że byłem ubrany w garnitur i palto bo był to dosyć zimny dzień. Żona jak przystało na pannę młodą miała na sobie białą suknię. Po uroczystości w kościele odbyło się wesele, a właściwie dwa wesela bo zarówno w moim domu rodzinnym jak i u żony – opowiada.

Minęło jak sen

Po ślubie małżonkowie zamieszkali w domu pana Mieczysława, w którym przeżyli w szczęściu 70 lat. Doczekali się sześciorga dzieci: Wiesława (69 l.), Kazimiery (68 l.), Henryka (66 l.), Adolfa (64 l.), Haliny (57 l.) i Sławomira (49 l.). Mają pięcioro wnucząt i dwoje prawnucząt. Pan Mieczysław jeszcze przed ślubem parał się zawodem szewca, tak jak jego ojciec i dziadek. Później przez 22 lata pracował w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. – Żona nigdzie nie pracowała. Miała do wychowania sześcioro dzieci, więc kiedy by miała jeszcze znaleźć na to czas. Ja starałem się zapewnić utrzymanie dla całej rodziny. Po za tym prowadziliśmy jeszcze gospodarstwo, była praca na polu, mieliśmy pszczoły – wspomina.

70 lat razem jak przyznaje pan Mieczysław upłynęło w oka mgnieniu, jak sen. – Człowiek był zapracowany, miał mnóstwo zajęć, to czas leciał bardzo szybko.

Jaki jest sekret tak długiego i zgodnego pożycia razem? – Trzeba być tolerancyjnym – mówi Jubilat. – Trzeba myśleć o rodzinie, o jej utrzymaniu. Po za tym jesteśmy katolikami i wiara w Pana oga nawet nie pozwoliłaby nam mysleć o rozwodzie – dodaje.

W sobotę, 7 października rodzina państwa Pomorskich modliła się za Jubilatów na Mszy św. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicasch, podczas której dziękowali za dar małżeństwa, miłości i prosili o błogosławieństwo na kolejne lata.

Redakcja Tygodnika Starachowickiego również przyłącza się do powinszowań i gratulacji z okazji tak wspaniałego Jubileuszu.

 

będzie jeszcze foto dziadków z Mszy w sobotę

Rocznice ślubu
Pierwsza – papierowa
2 – bawełniana
3 – skórzana
4 – kwiatowa lub owocowa
5 – drewniana
6 – cukrowa lub żelazna
7 – wełniana lub miedziana
8 – spiżowa, brązowa lub blaszana
9 – gliniana lub generalska
10 – cynowa lub aluminiowa
11 – stalowa
12 – płócienna, jedwabna lub lniana
13 – koronkowa
14 – kości słoniowej
15 – kryształowa lub szklana
20 – porcelanowa
25 – srebrna
30 – perłowa
35 – koralowa
40 – rubinowa
45 – szafirowa
50 – złota
55 – szmaragdowa lub platynowa
60 – diamentowa
65 – żelazna
70 – kamienna
75 – brylantowa
80 – dębowa

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.