Rocznica bitwy w lesie pod Tychowem

Mirzec

Nie pod pomnikiem Batalionów Chłopskich w lesie tychowskim, a w Szkole Podstawowej w Tychowie Starym świętowano w tym roku 73. rocznicę bitwy stoczonej 6 sierpnia 1944 r. Wśród uczestników byli przedstawiciele Batalionów Chłopskich i innych organizacji kombatanckich, władz samorządowych oraz mieszkańców. Przybył też brat Tadeusza Wojtyniaka, ps. „Baca” – Mieczysław Wojtyniak. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji poległych i zmarłych członków Batalionów Chłopskich.

Starosta Danuta Krępa przypomniała w swym wystąpieniu niezwykłą postawę Tadeusza Wojtyniaka „Bacy”, który wykazał się dużą odwagą organizując zasadzkę, w rezultacie której rozbrojono hitlerowców i przejęto kilka ciężarówek z bronią. Podkreślała że postaw, takich jak ta, było o wiele więcej. Bo wielu żołnierzy Batalionów Chłopskich stawiało czoła znacznie silniejszym siłom niemieckim. Starosta zwróciła również uwagę, że nadal są jeszcze wśród nas kombatanci, którzy pamiętają tamte czasy. Przypomniał ich m.in. w swym wystąpieniu płk Jan Sałek ps. „Neptun”, prezes Zarządu Okręgu BCh Kielce, który mówił nie tylko o bitwie pod lasem Tychowskim, ale także o innych wydarzeniach, które były udziałem wielkich patriotów, jacy żyli i jacy działali na tym terenie.

O wsłuchanie się w te prawdziwe opowieści i przekazywanie kolejnym pokoleniom pamięci o żołnierzach Batalionów Chłopskich oraz ich dokonaniach w bitwie pod Tychowem apelowała do młodych starosta.

Uroczystość uświetniła część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Tychowie Starym i występ Kompanii Estradowej „Patrol” pod przewodnictwem Henryka Bartosika ze Świętokrzyskiego Batalionu PDS im. „Czwartaków”. Po ciepłym poczęstunku wszyscy udali się pod pomnik, aby na koniec złożyć kwiaty oraz zapalić znicze.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.