Pędzą, że o mało do rowu nie zdmuchną

Mirzec

Bezpieczeństwo publiczne w gminie Mirzec było wiodącym tematem wtorkowej sesji Rady Gminy Mirzec. O stanie bezpieczeństwa mówił Paweł Szczepaniak, komendant powiatowy policji w Starachowicach. Z przedstawionych przez niego statystyk gmina Mirzec dość dobrze wypada na tle pozostałych gmin powiatu starachowickiego, nie jest zagłębiem przestępczości, ale też nie jest wolna od czynów zabronionych. Wśród zgłaszanych zagrożeń 13 dotyczyło spożywania alkoholu w miejscu publicznym, 7 nadmiernej prędkości a 2 nieprawidłowego parkowania. W 2016 roku ujawniono 43 przestępstwa o charakterze kryminalnym, wśród których  dominują kradzieże (8 przypadków), także z włamaniem (5), ponadto zniszczenia mienia (1), bójki (1), uszkodzenia ciała (1), czy rozboje (1). Wykrywalność tych przestępstw była na poziomie 61,15 proc.

Przemoc domowa

– W ub. roku policja interweniowała na terenie gm. Mirzec 574 razy (617 – w 2015 roku). Interwencje domowe dotyczyły 60 przypadków. Najwięcej interwencji pochodziło z miejscowości Mirzec, Tychów Stary, Mirzec Podborki oraz Mirzec Malcówki – wyliczał komendant.

Co ósma interwencja dotyczyła przemocy domowej. W 20 przypadkach wydano „niebieską kartę” (w 2015 roku wydano 45 kart) a osiem przypadków dotyczyło znęcania.

– Dobre działania policji oraz wymiaru sprawiedliwości powodują, że świadomość sprawców przemocy domowej wzrasta. Tych przypadków jest mniej – uważa P. Szczepaniak dodając, że również w szkołach dochodzi do przejawów przemocy ze strony starszych kolegów.

Jakie zagrożenia?

Optymizmu komendanta nie podzielali radni gminy. Jak stwierdził Jan Myszka zamiast patrolowania pod sklepami policja powinna zająć się „złodziejką”, bo wykrywalność „jest bardzo cienka”. Jan Zawisza dopytywał o anonimy.

– Ile ich jest i jak policja do nich podchodzi, bo czasem mam wrażenie, jakby policja nie miała co robić? – dopytywał J. Zawisza.

– Mirzec stał się miejscowością tranzytową dla samochodów wysokotonażowych – zwrócił uwagę na ważny problem mieszkańców radny Radosław Koniarz. – Samochody te rozwijają nadmierne prędkości. Sugerowałbym, zamiast spisywać stójkowych pod sklepem kontrolować te przejazdy z Wąchocka ul. Langiewicza w Mircu. Nie widziałem patrolu policji, który byłby na to wyczulony. Wiem, że zmniejszenie prędkości czy przekierowanie ich na inne drogi będzie trudne, ale trzeba się tym zająć.

– Nie trzeba mieć radaru w oczach, by wiedzieć, że prędkość została przekroczona. Przy Langiewicza jadące ciężarówki o mało nie zdmuchną człowieka do rowu. Wiem, że policja ma możliwość ograniczenia tych wykroczeń, tym bardziej, że jest tam ograniczenie prędkości. Wystarczy, jakby co jakiś czas pojawił się tam patrol policji – sugerował Mirosław Seweryn, wójt gminy Mirzec.

Okiem policji

– Nie zgodzę się, że legitymowanie pod sklepami nie ma sensu. Być może te osoby bez wylegitymowania dokonałyby kradzieży albo pobicia. Tego nie wiemy. Ten, kto cały dzień stoi pod sklepem i pije alkohol jest potencjalnym podejrzanym w przypadku wykroczeń. To są też osoby, które mają niezapłacone grzywny, nieuregulowane alimenty, w przypadku których trwa ustalanie miejsca pobytu – tłumaczył komendant. – Jeśli chodzi o anonimy, to część z nich jest zasadna. To czy one będą rozpatrywane zależy od wielu osób. W sprawach większej wagi angażujemy w nasze działania prokuraturę. W wielu przypadkach jestem w stanie zrozumieć obawy piszącego przed ujawnieniem swoich danych. Nie ma innego wyjścia, jak zajmować się anonimami. Dzięki nim ujawniamy wiele zdarzeń. Jesteśmy w stanie ocenić, czy to złośliwość czy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Czy wiesz, że…
… w ub. roku starachowicka policja przebadała na trzeźwość 45.367 kierujących. Na terenie całego powiatu nałożono 7631 mandatów na kierowców. W gminie Mirzec w 2016 roku zatrzymano 16 nietrzeźwych kierowców a trzech po użyciu alkoholu.

 

zdarzenia ruchu drogowym20152016
wypadki815
kolizja4963
zabici01
ranni95
razem5778

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.