Dostałem drugie życie…

Mirzec

Andrzej Pacek z Mirca (55 lat) do niedawna był jednym z wielu ludzi, jakich mijamy na co dzień. Miał żonę, dwójkę dzieci, ustabilizowane życie osobiste i zawodowe. Prowadził własną działalność gospodarczą wykonując usługi remontowo-budowlane, głównie w okolicach Warszawy, gdyż tam – jak mówi – były lepsze perspektywy rozwoju. Cieszył się życiem i korzystał z możliwości, jakie ono stwarza. Tak było do września 2015 roku, kiedy niespodziewanie musiał zmierzyć się z nowym wyzwaniem.

– Choroba przyszła znienacka, można powiedzieć z dnia na dzień. Wcześniej nic nie wskazywało, że to będzie tak szokująca diagnoza. Mogłem się jedynie domyślać, bo oboje rodzice zmarli z powodu choroby nowotworowej, ale nie miałam powodów do niepokoju. Do czasu, kiedy zacząłem mieć problem z poruszaniem. Ból w kręgosłupie pomiędzy łopatkami zupełnie uniemożliwiał chodzenia. Udałem się do lekarza. Wyniki badań były jednoznaczne. Zdiagnozowano u mnie chorobę nowotworową – to szpiczak (choroba szpiku kostnego) – wspomina trudne chwile sprzed blisko dwóch lat.

Diagnoza, potem długotrwałe leczenie, dwa przeszczepy szpiku zupełnie wyłączyły pana Andrzeja z życia rodzinnego i zawodowego. Był zdany na lekarzy i bliskich, którzy robili wszystko by ulżyć mu w cierpieniu.

To na pewno cud

– Na skutek choroby został uszkodzony trzeci krąg śródpiersiowy. konieczna była operacja, którą wykonał w Kielcach znakomity neurochirurg – doktor Sarna. Teraz mam wzmocniony i usztywniony kręgosłup, chociaż głównym założeniem operacji było tzw. odbarczenie – sprawienie, by mnie mniej bolało. Dopiero potem się o tym dowiedziałem, bo rokowania nie były dla mnie optymistyczne. Kiedy przyszedłem na wizytę kontrolną do lekarza ewidentnie, był w szoku, widząc mnie żywego, a co więcej na własnych nogach. To niewątpliwie cud, że żyję a po drugie, że poruszam się o własnych siłach, bo ludzie po takich przejściach jak ja są unieruchomieni od pasa w dół. Jakaś siła z góry na pewno na mnie zadziałała.

To, że dziś jest w takim stanie, pan Andrzej zawdzięcza zarówno sobie, gdyż determinacja i upór nie pozwalały mu użalać się nad sobą, ale również innym, którzy wspierali go w chorobie. Dziś ma komu i za co dziękować. Życie i choroba utwierdziły go w przekonaniu, że są dobrzy ludzie na tym świecie.

Dobrzy ludzie pomogli

– Byłem w różnych sytuacjach i wiem, że nie ma ludzi z gruntu złych. Żona opiekowała się mną jak małym dzieckiem, syn wykonał remont łazienki dostosowując ją do moich potrzeb, zięć zadbał o przyrządy do ćwiczeń, sąsiad użyczył łóżka rehabilitacyjnego i wózka, które po zabiegu były niezbędne, inni sąsiedzi przyszli do żony ze wsparciem finansowym, kiedy z dnia na dzień zostałem pozbawiony możliwości zarobkowania, kuzyn wykonał windę, dzięki której mogłem dostać się do domu – wylicza pan Andrzej. – Podziękowania należą się również starachowickiej Straży Miejskiej, która oznakowała mój rower trójkołowy, którym mogę się poruszać. Dzięki życzliwości i przychylności komendanta SM mój rower jest zabezpieczony przed kradzieżą za co jestem bardzo wdzięczny. To wszystko zostało zrobione za darmo, bezinteresownie, mimo że nie jestem mieszkańcem Starachowic.

Przykład pana Andrzeja dowodzi, że warto walczyć i nie poddawać się w chorobie.

– Trzeba walczyć do końca. Dostałem drugie życie i zamierzam z niego korzystać, na ile się da. Spodziewamy się wnuczki, nie wspomnę o żonie i dzieciach  – mam dla kogo żyć… – dodaje pełen optymizmu mężczyzna.

 

1 Komentarz dla “Dostałem drugie życie…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.