Pamięci Prendowskich i innych

Mirzec

Dwa dni trwały uroczystości upamiętniające 155. rocznicę Powstania Styczniowego. Społeczność gminy Mirzec oddała należytą pamięć tym, którzy dzielnie walczyli o wolność Polski. Udało się to blisko pół wieku później.

Obchody 155. rocznicy Powstania Styczniowego w gm. Mirzec odbywały się zarówno w Mircu, jak również Czyżowie Szlacheckim.

Podczas sobotniego spotkania w Modrzewiowym Dworku, w ramach cyklu referatów, przybliżono życiorys Jadwigi i Józefa Prendowskich (op. Jadwiga Rafalska-Kawalec). Była też historia „Na ziemiańskim dworze 1863” przytoczona przez Beatę Wolszczak z Muzeum Historii Polski. O życiu swej babci Marii z Kuźnickich Walewskiej mówiła dr hab. Irena Anna Słodkowska. Janusz Kędracki, opowiadał o świętokrzyskich dworach i pałacach związanych z Powstaniem Styczniowym. Anna Rymarczyk, autorka bloga Świętokrzyskie Włóczęgi, oprowadziła słuchaczy po ciekawych miejscach pamięci roku 1863. Wykładom towarzyszyły prezentacje multimedialne. Można było zwiedzić Salonik Wspomnień, kiermasz rękodzieła, wyrobów pszczelarskich oraz skorzystać z oferty licznych stoisk.

Druga część patriotycznego wieczoru obyła się w Szkole Podstawowej w Mircu, gdzie uczniowie przypomnieli losy bohaterów powstania. Młodzież złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą patronów gimnazjum.

Przy tej okazji ogłoszono wyniki konkursu historycznego i strzeleckiego, jakie towarzyszyły rocznicowym obchodom. W kategorii do 16 lat nagrodzeni zostali: Jakub Bilski (Tychów Stary), Bartosz Markiewicz (Gadka), Weronika Nowak (Osiny), Karol Sadza (Kierz Niedźwiedzi), Angelika Miernik (Mirów), Filip Bonio (Mirzec), Krystian Pawelec (Tychów Nowy), Paulina Śpiewak (Małyszyn), Kinga Piętak i Patrycja Piętak (Zbijów). Wśród starszych uczniów nagrody otrzymali: Ewelina Lipiec, Martyna Krakowiak, Małgorzata Brzostowska, Lena Glegoła, Gabriel Głuch.

Laureatami konkursu strzeleckiego zostali: Jakub Dzik, Krzysztof Krupik, Jakub Zdrada.

Komendant Związku Strzeleckiego Roman Burek za prowadzenie działań na rzecz proobronnego, obywatelskiego i patriotycznego wychowania młodzieży oraz upamiętniania ważnych wydarzeń historycznych odebrał z rąk przedstawiciela Związku Oficerów Rezerwy Srebrny Medal za Zasługi dla Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej.

Po zakończeniu uroczystości w szkole złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie Józefa Prendowskiego spoczywającego na cmentarzu w Mircu.

W niedzielę natomiast władze gminy i mieszkańcy udali się do Czyżowa Szlacheckiego na grób Jadwigi Prendowskiej. Tam odbyła się również Msza św. za Prendowskich, historię życia których zaprezentowała mirzecka młodzież.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.