Sensacyjne odkrycie, czyli 6 ludzkich czaszek

Brody Paragraf

Prowadzone przez starachowicką policję, a nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową postępowanie ma dać odpowiedź na zagadkowe pytanie. W piątkowe (16 czerwca) wczesne popołudnie, wędkarz spędzający czas na terenie zalewu w Brodach, wyłowił z wody – jak wiele na to wskazuje – ludzką czaszkę. Strażacy przy użyciu specjalistycznego sprzętu, do późnych godzin przeczesywali zbiornik. Co jeszcze udało im się odnaleźć?

– Do powiatowego stanowiska kierowania wpłynęła informacja o potrzebie działań na terenie zbiornika wodnego w Brodach – poinformował TYGODNIK, kilkanaście minut po godz. 12 Marcin Nyga, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Jak udało nam się dowiedzieć, fragment ludzkich zwłok w miniony piątek miał odnaleźć wędkarz, łowiący ryby na zalewie. O niecodziennym odkryciu powiadomiona została również starachowicka policja i Prokuratura Rejonowa.

– Nasi funkcjonariusze m.in. zabezpieczali miejsce zdarzenia – mówiła w piątkowe wczesne popołudnie asp. Monika Kalinowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Stróże prawa poddali wędkarza badaniu na obecność alkoholu w organizmie. Był trzeźwy. Kilka godzin później okazało się, że wyłowiona z wody ludzka czaszka, to nie jedyne odkrycie, tego dnia. A fragmentów ludzkich, w zbiorniku wodnym jest więcej.

– Strażacy przy użyciu specjalistycznego sprzętu odnaleźli 6 czaszek i kilka kości długich. Większość z nich znajdowała się w bliskiej odległości od siebie, na głębokości ok. jednego metra. Działania prowadzone były przez jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Starachowicach – stwierdził M. Nyga.

Z jakiego okresu mogły pochodzić? Kim byli ludzie, którzy znaleźli się w miejscu, gdzie dziś jest zalew? Odpowiedzi na te i szereg innych pytań, z pewnością da prokuratorskie śledztwo. – Działania trwają. Szczątki ludzkie są w tym momencie zabezpieczane. Wykonano oględziny miejsca zdarzenia – poinformowała kilkanaście godzin później asp. Kalinowska. Odnalezione w mule fragmenty mają być zbadane. Nieoficjalnie mówi się o tym, że mogły pochodzić z okresu I lub II wojny światowej.

TYGODNIK dotarł do jednego z mieszkańców gminy Brody, który na co dzień zajmuje się nurkowaniem. Grzegorz Bernaciak, współwłaściciel firmy nurkowej, współpracujący z archeologami twierdzi, że takich fragmentów może być znacznie więcej. – Z przekazów historycznych o jakich słyszeliśmy wynika, iż pod koniec II wojny światowej, niedaleko miejsca, gdzie wyłowiono z wody ludzkie szczątki, Niemcy wysadzali w powietrze stację kolejową. Było to na początku 1945 r. Być może czaszki i kości należały do niemieckich żołnierzy lub wojennych jeńców – przypuszcza.

– Przy okazji znaleziska warto moim zdaniem, zastanowić się nad tym i pokusić o dokładne przeszukanie dna zbiornika. M.in. pod kątem elementów metalowych, takich jak monety, odznaki, guziki metalowe mundurów, sprzączki od pasów i te które mogły się zachować do dziś. Znaleziska można wydobyć przy użyciu eżektora, czyli podwodnego odkurzacza. Kto wie, czy w wodzie znajdują się np. stare niewybuchy. Gdyby okazało się, iż przed laty znajdowała się tam zbiorowa mogiła, to zadanie dla specjalistów, archeologów. Być może na terenie dzisiejszego zalewu w Brodach, odkrylibyśmy nieznaną do tej pory tajemnicę – podkreśla nasz rozmówca.

O tym, iż jest to zadanie do wykonania mówi również rzecznik Nyga. – Wystarczyłoby obniżyć poziom wody na zaporze – dodaje oficer prasowy KP PSP Starachowice.

Doświadczony płetwonurek zwraca uwagę na jeszcze jeden, istotny szczegół. – To, co udało się odkryć być może to temat do szerszej dyskusji historycznej. Z pewnością zdanie w tej sprawie mógłby zabrać wojewódzki konserwator zabytków – dodaje Bernaciak.

Rafał Roman