Lipie i Kuczów nie chcą do miasta?

Brody

Pomysł prezydenta Starachowic na włączenie Lipia i Kuczowa do Starachowic wywołał zamieszanie na wsiach. Kto na tym może skorzystać a kto stracić? – dyskusja nie ustaje.

Prezydent Starachowic różnymi argumentami stara się przekonać mieszkańców sołectw Lipie i Kuczów do korzyści płynących z przyłączenia miejscowości gminy Brody do Starachowic. Wójt gminy Brody za wszelką cenę chce od tego odwieźć swoją społeczność. Co na ten temat sądzą sami mieszkańcy? Będą mieli okazję wypowiedzieć podczas zebrań ogólnowiejskich. Tymczasem o zdanie poprosiliśmy najważniejsze osoby na wsi tj. radnych i sołtysów, którzy mają mieszane uczucia co do zmian administracyjnych. Co do jednego są pewni: nie chcą za ludzi decydować.

Piotr Kosmala, radny Lipia

– Zarówno ja, jak również pani sołtys, wspieramy działania pani wójt. Z osobistą opinią w tej sprawie poczekam na decyzję mieszkańców i będę reprezentował ich wolę. Moje prywatne zdanie nie ma tu nic do rzecz, bo ani prezydent, ani wójt, ani też mieszkańcy nie zmienią tego. To niezależne decyzje od nas.

Danuta Głowacka, sołtys Lipia

– My tak pójdziemy, jak pójdzie wójt i mieszkańcy. Są ludzie za i są przeciw. I ani radny ani sołtys za mieszkańców nie zdecyduje. Jakbyśmy się nie opowiedzieli, będzie źle. Nie pójdziemy do miasta, powiedzą, że straciliśmy szansę, pójdziemy to będzie, że sprzedaliśmy wieś. Niech ludzie ocenią, gdzie im będzie lepiej.

Jadwiga Bonia, radna Kuczowa

– Osobiście wolę, by Kuczów pozostał przy gm. Brody. Będzie spotkanie w tej sprawie, będę rozmawiała z mieszkańcami, ale nie zamierzam nikogo przekonywać do swojego zdania i za nikogo decydować. Nie lubię zmian. W planach są inwestycje, o które zabiegałam od początku kadencji. Pewne zadania są zrealizowane i wypracowane do wykonania. Niech pozostanie, jak jest.

Agnieszka Jeziorska, sołtys Kuczowa

– To jest absurdalny pomysł. Nie było żadnych rozmów, ani konsultacji z  prezydentem. Większość mieszkańców opowiada się zdecydowanie przeciwko temu. Zebranie wyjaśni te kwestie i wątpliwości.

 

Uwaga mieszkańcy!
W tym tygodniu zaplanowano zebrania ogólnowiejskie na których podejmowane będą działania zapobiegawcze wobec próby odłączenia Kuczowa i Lipia od gminy Brody i przyłączenia do Starachowic.
W poniedziałek, 9 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się zebranie ogólnowiejskie w Klubie rolnika w Kuczowie.
We wtorek, 10 stycznia o godz. 17.00 podobne spotkanie będzie w w Szkole Podstawowej w Lipiu.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.