Czy dzieci doczekają się dojazdu do szkoły?

Brody flash

Czy dzieciaki z Młynka w gm. Brody doczekają się dojazdu do szkoły? Rodzice bardzo na to liczą, bo droga prze las bywa ciężka i niebezpieczna…

O tym, ile trudu kosztuje codzienna wyprawa do szkoły wiedzą tylko te dzieci, w których miejscowości nie ma szkoły a rodziców nie stać na dowożenie własnym autem. W takie sytuacji znajduje się kilkoro dzieci z sołectwa Młynek w gm. Brody, które każdego dnia przemierzają odcinek wzdłuż ruchliwej ulicy i lasem.

– Ul. Stoczki nie ma chodnika, jest niebezpieczna. Jak przyjdzie zima, będzie jeszcze gorzej, nie ma gdzie uciekać – argumentowała w imieniu rodziców radna Aneta Kutera. – Ten dojazd jest bardzo potrzebny.

Michał Gutowski, wicewójt gminy Brody powołując się na przepisy, po raz kolejny odmówił argumentując, że zapewnienie dojazdu przez gminę należy się dzieciom z klasy 0-III, których odległość do szkoły jest większa niż 3 km a w przypadku uczniów starszych – większa niż 4 km.

– Droga ma 2,5 km – tłumaczył wicewójt, dodając, że nie ma podstaw prawnych do uruchomienia dojazdu. – Każde dziecko do 10 roku życia nie powinno chodzić samo do szkoły, to jest obowiązek rodziców, by zapewnić opiekę.

Jak zauważył radny Marek Jedliński, takie jest prawo, a co z dobrą wolą samorządu. Czy gmina może zapewnić taki dojazd? – pytał.

– W przepisach nie ma dobrej woli, są tylko obowiązki. To jest administracja samorządowa a nie prywatna firma. Dowóz dzieci z Młynka i Budów Brodzkich rocznie kosztowałby 8 tys. zł. Przypomnę, że oświata stanowi 1/3 gminnego budżetu – 10,5 mln zł. Solidarność nauczycielska upomina się o podwyżki, co w skali gminy wyniesie ponad milion zł. Od 2017 roku czeka nas reforma oświatowa i przekształcenie zerówek w oddziały przedszkolne. To też spowoduje koszty. powołując się na dobrą wolę, źle interpretowaną, dzieci z innych sołectw też upomną się o dojazd – wyraził obawy M. Gutowski.

W temacie ma zająć stanowisko radca prawny.

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.