Dojazd (nie)możliwy

Brody flash

Nie ustaje dyskusja wokół dojazdu dla mieszkańców sołectw Kuczów i Dziurów w gm. Brody, którzy od 1 września zostają pozbawieni kursów autobusu linii nr 5 Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Starachowicach.

Od 1 września zostały skrócone kursy autobusu linii nr 5 do Kuczowa i Dziurowa.  „Wszystkie kursy linii nr 5 zostają skrócone do ul. Ostrowieckiej (pętla Michałów). Przystanek końcowy i początkowy – znajdować się będzie na pętli w Michałowie” – czytamy w komunikacie.

Ci, którzy na co dzień korzystali z komunikacji publicznej zastanawiali się, czym od września będą jeździć do miasta. Problem dotyczy głównie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a także osób pracujących, które nie mogą liczyć na własny transport.

Jak zapewniła Marzena Bernat, wójt gminy Brody mieszkańcy nie zostaną pozostawieni bez dojazdu. – Prowadzone są rozmowy prywatnym przewoźnikiem,  który ma wprowadzić kursy na trasie do Kuczowa i Dziurowa. Zadbamy o to, by od września nasi mieszkańcy mieli zapewniony transport do pracy i szkoły – mówiła M. Bernat.

Mimo tych zapewnień mieszkańcy interweniowali w spółce prosząc o dojazd. Odpowiedź jest następująca: „Miejski Zakład Komunikacyjny sp. z o.o. jest podmiotem wewnętrznym Gminy Starachowice i nie może wykonywać przewozów poza granicami miasta, a zatem konieczne staje się uregulowanie w/w przewozów poprzez zawarcie stosownych porozumień międzygminnych pomiędzy Gminą Brody i Gminą Starachowice.

Zawarcie porozumienia umożliwi włączenie linii nr 5 do systemu transportu zbiorowego na terenie Starachowic (komunikacji miejskiej). Według analiz koszt funkcjonowania linii nr 5 na dotychczasowych zasadach wymagałby dopłaty z Gminy Brody (rocznie) w wysokości o. 26.000 zł„.

ewan

 

1 Komentarz dla “Dojazd (nie)możliwy

  1. Dziurów i Kuców nie są jedynymi miejscowościami, które nie mają połączenia ze Starachowicami. Ta sama sytuacja dotyczy Adamowa. Odległość z ulicy Długie w Starachowicach do pętli w Adamowie to niespełna 4,5km. Wąchock poradził sobie z niechęcią Starachowic i uruchomiona została linia 112. Piękny autobus, godziny dostosowane do potrzeb dojazdu m.in. uczniów do szkół. Dobra analiza potrzeb pozwala uniknąć nierentownych kursów.Życzę powodzenia pomysłodawcą linii 112.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.