Historia społecznościowego zrywu krwią naznaczona

Bodzentyn flash Galeria

Wejściem do Wzdołu Rządowego, a także posiedzeniem kapituły marszu rozpoczęły się na terenie gminy Bodzentyn obchody 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Do uczestników marszu dołączyły poczty sztandarowe, uczniowie miejscowych szkół i zaproszeni goście.

– Tradycja to niezwykle ważny moment w historii. Dziś wracamy pamięcią do szczególnych wydarzeń. Jakże krwawych i tragicznych w skutkach dla Polaków i polskiego narodu – mówił gospodarz miasta i gminy Bodzentyn Dariusz Skiba. Wśród tych, którzy pamiętali o powstańcach nie mogło zabraknąć przedstawicieli Związku Strzeleckiego „Strzelec” (ich nowi członkowie złożyli ślubowanie w trakcie uroczystości). Urszula Oettingen, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przypomniała, to co działo się ponad 100 lat temu, a wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek zwróciła uwagę, że Powstanie było bolesną lekcją.

– Wielu naszych rodaków nie bało się konsekwencji i represji jakie później dotknęły Polskę. Za świadectwo męstwa i odwagi, powstańcy zasłużyli na szacunek – stwierdziła Wojtyszek.

Rafał Roman

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.