Wybuch gazu w Bodzentynie. Nie żyje kobieta

Bodzentyn flash Galeria

ST.BRYG. ROBERT SABAT, ZASTĘPCA KOMENDANTA MIEJSKIEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W KIELCACH: – W minioną sobotę, kilka minut po godz. 12 do stanowiska kierowania komendanta miejskiego dotarło zgłoszenie o wybuchu gazu i prawdopodobnie poszkodowanej osobie w wyniku eksplozji. Na miejsce skierowaliśmy 10 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. W tym także kontener inżynieryjny. Po przybyciu pierwszych jednostek, okazało się, że w stodole znajdowała się murowana kuchnia letnia. W kuchence doszło do wybuchu mieszaniny gazowej. W tym czasie, w środku przebywała starsza kobieta, która została zagruzowana konstrukcją wspomnianej kuchenki. Nasze działania polegały na jak najszybszym dotarciu do osoby zagruzowanej i ewakuowania jej na zewnątrz. Niestety lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon. Przeszukaliśmy gruzowisko, częściowo usuwając zniszczone elementy. Naruszona konstrukcja stodoły została przez nas podstemplowana, ustabilizowana i zabezpieczona przed zniszczeniami.

W tym momencie możemy już mówić o przyczynach wybuchu?

– Pewne jest, że bezpośrednią przyczyną zgonu kobiety, był wybuch mieszaniny gazowej. Co do okoliczności eksplozji i tego, dlaczego mieszanina w tak dużej ilości zgromadziła się w pomieszczeniu, powodując drastyczne skutki, za wcześnie o tym mówić. Policja i prokuratura prowadzą postępowanie, które powinno dać więcej odpowiedzi na to pytanie. Pewne jest, że ponad 10-kilogramowa butla z gazem propan-butan jaką znaleźliśmy była cała.

Budynek zostanie rozebrany?

– Powiadomiliśmy Inspektorat Nadzoru Budowlanego i to, do niego należeć będzie decyzja czy budynek nadawać się będzie do rozbiórki czy remontu. Wstępnie możemy powiedzieć, że bardziej realny jest pierwszy scenariusz.

Rozmawiał Rafał Roman

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.