Ksiądz prałat Bogdan Lipiec odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę

Informacje Starachowice

Sto osób zostało odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę w pałacu prezydenckim w Warszawie wysokimi odznaczeniami państwowymi z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  W tym gronie znalazł się ksiądz prałat Bogdan Lipiec ze Starachowic. Otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Wniosek o przyznanie odznaczenia do kancelarii prezydenta złożyła starachowicka radna Marta Zięba z klubu radnych PiS.

Jak podkreśla M. Zięba, ksiądz prałat ma wiele zasług w walce przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi. Dokonał rzeczy niemożliwych w tamtych czasach, bo bez zezwolenia władz państwowych wybudował dwie świątynie. Udostępniał także swoją plebanię w Nagorzycach dla działaczy Solidarności oraz ukrywających się byłych żołnierzy majora Ponurego.
Ksiądz Bogdan Lipiec urodził się w 1936 roku. Pochodzi z Rzeczniowa, w województwie mazowieckim, ale jak podkreśla cała jego rodzina mieszka w Starachowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1959 roku w Sandomierzu z rąk biskupa Jana Lorka. Jako wikariusz pracował w parafiach Pertykozy, Nowa Słupia, Drzewica, Pionki, Ostrowiec Świętokrzyski, Tczów, Staszów, Jastrząb, Opoczno, Iłża, Waśniów.
W Jastrzębiu naraził się PRL-owskim władzom budując wbrew ich woli kościół w miejscowości Kierz Niedźwiedzi. Na skutek nacisku komunistów musiał odejść z parafii. Kolejny kościół postawił w Waśniowie. W 1987 roku został posłany do budowy trzeciej świątyni w Michałowie, dziś dzielnicy Starachowic. W tej parafii do dziś rezyduje jako emeryt.
Ksiądz prałat Bogdan Lipiec jest Honorowym Obywatelem trzech gmin: Rzeczniowa w województwie mazowieckim oraz Waśniowa i Skarżyska Kościelnego. Został odznaczony medalem Pro Patria – wyróżnieniem nadanym przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i osób Represjonowanych.
Ksiądz prałat Bogdan Lipiec jest wieloletnim aktywnym członkiem Polskich Drużyn Strzeleckich, Zastępcą Komendanta Naczelnego PDS do spraw Pamięci Narodowej w stopniu strzeleckim Generała Brygady.

2 odpowiedzi na “Ksiądz prałat Bogdan Lipiec odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę

    1. PiS jest partią, a radna Zięba należy do tej partii oraz Klubu Radnych PiS w starachowickiej Radzie Miejskiej

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.