Młodzieżowy Sejmik w Beskidach

Galeria Oświata Starachowice

Obsługę sejmiku zapewnili członkowie koła przewodnickiego  PTTK: Bogdan Zaborski, Krzysztof Szwed i Agata Maciąg oraz instruktorzy krajoznawstwa Krzysztof Kasprzyk i Franciszek Łach.

Pierwszym zwiedzanym obiektem na trasie wycieczki był zespół klasztorny bernardynów w słynnej Kalwarii Zebrzydowskiej. Kolejnym punktem programu była wędrówka piesza po Beskidzie Małym. Po około 2 godzinach marszu doszliśmy do góry Żar, która wznosi się na wysokość 761 m n.p.m. i na której znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo – pompowej oddany do użytku w 1979 roku. Ma o kształt deltoidu, 650 m długości oraz 250 m szerokości i głębokość 28 m. Woda z tego zbiornika jest używana do napędzania olbrzymich turbin w czasie zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną, szczególnie w porze emisji popularnych seriali lub meczy.

Po obejrzeniu tego cudu techniki zeszliśmy do Międzybrodzia Żywieckiego, obserwując po drodze anomalię magnetyczną, polegającą na poruszaniu się przedmiotów (wbrew prawu ciążenia) pod górę. Po przybyciu do Węgierskiej Górki i zakwaterowaniu spotkaliśmy się wszyscy w świetlicy, gdzie prezes Oddziału Międzyszkolnego PTTK Krzysztof Kasprzyk opowiedział o działalności starachowickiego Oddziału PTTK. Następnie Agata Maciąg przedstawiła prezentację „Bądź bezpieczny na szlaku”. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki związane z akcją PTTK „Zanim wyruszysz na szlak”. Na zakończenie tego wieczoru śpiewaliśmy ulubione piosenki.

Drugiego dnia po śniadaniu, wyruszyliśmy do Fortu „Wędrowiec”, który ze względu na bohaterską obronę we wrześniu 1939 roku nazwany został „Westerplatte Południa”. Następnie udaliśmy się do Koniakowa, gdzie w Chacie „Na Szańcach” Tadeusz Rudzki opowiadał ciekawie o życiu górali oraz demonstrował narzędzia i instrumenty ludowe. Po tej fascynującej wizycie przejechaliśmy do Jaworzynki i pieszo przeszliśmy na Trójstyk. Jest to miejsce gdzie stykają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji.

Przez Przełęcz Kubalonkę dojechaliśmy do Wisły. Obserwowaliśmy przygotowania do konkursu skoków w ramach Pucharu Świata na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince.

Ostatnim punktem programu był wjazd koleją linową na Czantorię w Ustroniu. Tutaj mogliśmy podziwiać piękno Beskidów oraz oglądać zmagania uczestników Ultramaratonu „Piekło Czantorii”. Do Starachowic wróciliśmy późnym wieczorem pełni wrażeń i z nadzieją na powrót w Beskidy.

Krzysztof Kasprzyk

Fot. Krzysztof Szwed

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.