Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/19

Galeria Kultura

Uroczysta inauguracja Roku Kulturalnego 2018/19 była okazją do wręczenia nagród ludziom zasłużonym kulturze.

Nagrody dla osób oddanych kulturze przyznali Prezydent Starachowic i Dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury. Uroczystość inaugurująca Rok Kulturalny 2018/2019 odbyła się w niedzielę, 7 października w sali widowiskowej SCK. Jako pierwsze wręczono nagrody Prezydenta Starachowic.

* Nagrodę za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymał Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie”, zespół działający na kulturalnej niwie już od 64 lat, skupia amatorów, miłośników i entuzjastów tańca, śpiewu i folkloru, narodowych tradycji.

* Nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania, promowania kultury w Starachowicach i poza granicami trafiła do: Miłosza Weimanna, znana i ceniona postać starachowickiej sceny kulturalnej. Swojej pracy, ale i pasji poświęcił całe życie. Dzięki niemu o sukcesach starachowickich wokalistek słyszano w całej Polsce, a także w wielu miejscach poza jej granicami, między innymi na Malcie, w Bułgarii i we Włoszech.
* Nagrody za pracę na rzecz animacji kultury w lokalnych społecznościach otrzymali: Andrzej Jóźwik, który pracę rozpoczął w nieistniejącej już Filmotece Rejonowej w Starachowicach. Pracował także w Kinie Robotnik. Jego oddanie, poświęcenie, skrupulatność, sumienność, zaangażowanie w pracę oraz dbałość o wizerunek instytucji są godne docenienia, Janina Lorek-Spadło, wieloletnia kierowniczka wypożyczalni w filii  MBP, uwielbianej przez najmłodszych mieszkańców miasta – „Plastuś”, animator kultury, plastyk, od 42 lat związana z MBP, Łukasz Gołda, koordynator większości wydarzeń kulturalnych w mieście, planuje działania z zakresu edukacji i animacji kulturalnej. Od lat współpracuję z wieloma stowarzyszeniami, działa jako wolontariusz, kultura to nie tylko jego praca ale przede wszystkim prawdziwa pasja, której nie zostawia wychodząc z pracy.

* Nagrody za podejmowanie tematyki związanej z historią, teraźniejszością i przyszłością Starachowic w twórczości artystycznej otrzymali: Olga Garbacz-Kosior – osoba bardzo twórcza i pełna inwencji. Szczerze oddana swoim wychowankom. Wszechstronnie rozwija ich osobowość, zainteresowania, uzdolnienia i zamiłowania. Od wielu lat przygotowuje młodzież do egzaminów wstępnych do liceów Plastycznych i Akademii Sztuk Pięknych. Inicjatorka współpracy z Centrum Młodzieży w Krakowie, współpraca zaowocowała wymianą międzynarodową i uczestnictwem wychowanków na warsztatach we Francji, Danuta Janiec – to dzięki dbałości o szczegóły, poszanowaniu wartości oraz pasji pani Danuty oryginalne stroje, które mają po 50 lat wciąż służą z powodzeniem wszystkim zespołom. Jej praca przy szyciu i projektowaniu strojów oraz wieloletnia opieka nad kostiumernią są nie do przecenienia.

*Nagrody Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury trafiły do: Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, Henryki Zalewskiej z zespołu Starachowianie, Michała Pastuszki, wysokiej klasy akustyka, Wioletty Sobieraj, wicedyrektor Muzeum Przyrody i Techniki, pomysłodawczyni festiwalu Blues pod Piecem, Macieja Frankiewicza, artysty grafika i Andrzeja Jóźwika, prekursora kina plenerowego.

Podziękowania trafiły równie do sponsorów oraz przedstawicieli mediów.

Na koniec dla gości wystąpili: Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz.

Małgorzata Śpiewak

 

 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.