Od erotyków do…, czyli poetka z krwi i kości

Informacje Kultura

Już w szkole podstawowej chodziła z kartką i ołówkiem, by móc notować układające się w jej głowie wiersze. Już wówczas drzemała w niej siła, której wtedy jako dziecko nie była jeszcze w stanie zrozumieć. Agnieszka Zięba-Dąbrowska, miejscowa poetka, sekretarz redakcji „Radostowa”, laureatka wielu nagród literackich.

Miłość do poezji i literatury

Agnieszka Zięba-Dąbrowska (40 l.), pochodzi z Buska-Zdroju. Ukończyła dwa kierunki na Akademii Świętokrzyskiej: politologię i nauki społeczne oraz filologię polską. Obecnie jest studentką pierwszego roku studiów doktoranckich, na kierunku historia, na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jak mówi, poezja i literatura, były w niej od zawsze. – Już jako dziecko chodziłam z kartką i ołówkiem. Czułam już wtedy w sobie siłę, której jako dziecko nie byłam jednak w stanie zrozumieć – mówi A. Zięba-Dąbrowska. – W liceum zaczęłam tworzyć wiersze, które były bardziej rozbudowane. Miały one już walory literackie. Jako nastolatka pisałam raczej do szuflady, jednak właśnie w liceum wzięłam udział w pierwszym swoim konkursie poezji „Erato”. Zajęłam drugie miejsce. Nabrałam wtedy pewności, że powinnam iść właśnie tą drogą – mówi.

Kim jestem, jaką drogę obrać?

Zadebiutowała niewielkim zbiorkiem wierszy pt. „Miłość w kilku słowach”, w 1995 r. – Tomik wydałam własnym sumptem, w małym nakładzie dla znajomych. Jak pisze Zdzisław Antolski w książce „Tradycje literackie Ponidzia”, „Już wówczas w tym małym, szczupłym objętościowo zbiorku uwidoczniły się, rozwinięte później w następnych tomikach, zalety tej poezji – lapidarność, dramatyzm wewnętrzny, napięcie międzysłowne, zaskakująca metaforyka oparta na synestezji.”

Jej pierwszą książką była „Zmienna ogniskowa”, wydana w 2003 roku. – Ta książka była poszukiwaniem drogi twórczej. Za jej pomocą chciałam odpowiedzieć sobie na pytania: kim jestem, gdzie chciałabym się znaleźć, jaką drogę obrać? Był to zbiór wierszy określający mój styl – mówi.

W swoim dorobku ma jedenaście książek, a wśród nich nie tylko tomiki poezji, ale także zbiory esejów, opowiadań. – Idę raczej w stronę prozy, nie pomijając jednocześnie poezji. Zajmuję się także eseistyką i krytyką literacką. Od kilku lat uczestniczę w międzynarodowych konferencjach badaczy literatury współczesnej. Jestem członkiem Związku Literatów Polskich.

Poszukiwania

Tematyka prac A. Zięby Dąbrowskiej jest różnorodna. – Nie zamykam się na jeden temat. Ciągle poszukuję. Nie stawiam sobie barier. Jestem autorką dwóch tomików erotyków. Opisuję w nich własne odczucia, doświadczenia, takie jak miłość do mężczyzny, natury itp. Natchnienie do wierszy czerpię z podróży. Uwielbiam zwiedzać świat. Dzięki sekcji geograficznej i pani Ewie Szklarczyk udało mi się zwiedzić Bałkany, Rumunię, Afrykę. Byłam w Maroku i Egipcie. Dzięki Związkowi Literatów Polskich byłam na Krymie.

W 2011 r. została laureatką Świętokrzyskiego Gustawa za zbiór poezji „Śniadanie na trawie”. W 2013 r. marszałek województwa świętokrzyskiego przyznał jej i mężowi Antoniemu Dąbrowskiemu Świętokrzyską Nagrodę Kulturalną w uznaniu dotychczasowego dorobku. W 2017 r. została uhonorowana nagrodą prezydenta Starachowic za tworzenie, upowszechnianie i promowanie kultury.


Wieczne wakacje autorstwa Agnieszki Zięby-Dąbrowskiej

Z tobą do raju
nie mam śmiałości
wykupić pocałunku

pod twoim cieniem
zażywać powietrza

po drodze chłostają dotykiem
echa rozumu
staczając się do świątyni ciała

znajdą nas
na wiecznych wakacjach…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.