Walczyli byśmy mogli żyć w wolnej Polsce!

Historia Starachowice

„Pierwszego sierpnia w całej Warszawie, się rozpoczęła okropna draka, po jednej stronie byli Germańce, po drugiej stronie warszawskie AK” – brzmią słowa piosenki „O chłopakach z AK”. Starachowiczanie uczcili 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pod starachowickimi skałkami rozbrzmiewały kiedyś zakazane piosenki…

W środę, 1 sierpnia o godzinie 17.00, jak co roku, w godzinę „W”, zawyły syreny upamiętniające początek heroicznej walki powstańców. Powstanie Warszawskie było wystąpieniem zbrojnym Armii Krajowej przeciwko okupującym od 1939 r. Warszawę wojskom niemieckim. Zakończyło się klęską. Powstańcy walczyli 63 dni. Zginęło ok. 16 tys. powstańców i od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Zniszczeniu uległa większość zabudowy stolicy, w tym setki bezcennych zabytków.

Starachowiczanie chcąc uczcić pamięć powstańców zgromadzili się na skwerze im. Zdzisława Rachtana „Halnego” przy Alei Armii Krajowej na uroczystej wieczornicy. Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju i Klub Żołnierzy Rezerwy w Starachowicach zaprosił na spotkanie przy starachowickiej fontannie, gdzie głównym elementem spotkania był koncert piosenek powstańczych w wykonaniu Zespołu Estradowego „Wiarusy”.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.