W rocznicę tragedii…

Historia Pawłów Rozmaitośći

Uroczyste obchody 75. rocznicy pacyfikacji Żuchowca i Gębic odbyły się 20 maja br. Był to czas wspomnień, czas poświęcony ofiarom oraz świadkom tragicznych wydarzeń z maja i listopada 1943 roku.
Pamięć o tych okrutnych zdarzeniach jest ciągle żywa, gdyż przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mieszkańcy co roku gromadzą się przy leśnym pomniku, który nie pozwala zapomnieć o tamtej tragedii.

W uroczystości wzięli udział dostojni goście: księża posługujący w Sanktuarium MBB w Kałkowie – Godowie – ksiądz kustosz Zbigniew Stanios oraz ksiądz Damian Wieruszewski, władze samorządowe powiatowe reprezentowane przez wiceprezydenta Starachowic Ewę Skibę oraz Sylwestra Kwietnia. Władze samorządowe gminne na czele z wójtem Markiem Wojtasem oraz wiceprzewodniczącym Rady Gminy Zdzisławem Zapałą, Leśnicy Leśnictwa Krynki Sławomir Karbowniczek oraz Wojciech Mroczek, Zespół estradowy LOK „Wiarusy” ze Starachowic, komendant OSP w Kałkowie Edward Sławek wraz z drużyną strażaków, sołtysi wsi Godów i Kałków – Krystyna Cieślik oraz Danuta Sławek.

Część artystyczną rozpoczął montaż słowno –muzyczny zaprezentowany przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Godowie. Program upamiętniał nie tylko tragiczne zdarzenia z 1943 roku, ale – z okazji obchodzonego w br. 100 lecia odzyskania niepodległości – nawiązywał również do działań niepodległościowych Polaków przez cały okres zaborów i wojen.

Po występie uczniów, z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił zespół „Wiarusy” działający przy starachowickim oddziale Ligi Obrony Kraju. Następnie ksiądz kustosz, Zbigniew Stanios odprawił Mszę świętą w intencji pomordowanych.

Na zakończenie poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty na płycie pomnika upamiętniającego poległych mieszkańców oraz tragiczne karty historii wsi.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.