Sterling L2A3

Historia

Odwiedzając jakiekolwiek muzeum możemy podziwiać udostępnione turystom eksponaty. Możecie być Państwo pewni, że to co widzicie na wystawach w muzeum to zaledwie niewielka część zgromadzonych zbiorów. Głównym celem każdego muzeum jest gromadzenie muzealiów czyli rzeczy ruchomych i nieruchomych, które uznajemy że trzeba zachować dla przyszłych pokoleń. Muzeum im. Orła Białego zgromadziło blisko 6000 muzealiów i co roku powiększa zbiory. Otrzymujemy darowizny, dokonujemy zakupów. W ostatnim roku dzięki uprzejmości Komendy Wojewódzkiej Policji otrzymaliśmy ciekawe muzealia.

Brytyjski pistolet maszynowy Sterling L2A3 . Został skonstruowany w 1944 roku, pierwsze partie trafiły do armii brytyjskiej wiosną 1945 roku. Miał być następcą pistoletu maszynowego Sten Mk. II, ale po zakończeniu II wojny światowej w magazynach pozostało miliony Sten-ów…

Konstrukcja Sterling-a umożliwiała trzymanie za nasadę magazynku podczas strzelania bez obawy, ze dojdzie do zacięcia broni.

Dopiero po wojnie z Egiptem po nacjonalizacji Kanału Sueskiego w 1956 r. wprowadzono do armii brytyjskiej Sterling-i. Oprócz Brytyjczyków używano go w Kanadzie, Indiach, Ghanie, Libii, Malezji.

W 1982 wybuchł konflikt zbrojny pomiędzy Argentyną a Wielką Brytanią o położone na południowym Atlantyku wyspy Falklandy. Pistolet maszynowy Sterling był używano przez żołnierzy obu walczących armii.

W jaki sposób brytyjska broń wyprodukowana po II wojnie znalazła się w Polsce? Prawdopodobnie do Polski przywiózł go kolekcjoner i tą drogą przejęła go policja. Ale mogła być inna możliwość. W okresie zimnej wojny (1947-1989) w oddziałach specjalnych ówczesnego Wojska Polskiego szkolono żołnierzy w posługiwaniu się bronią przeciwnika. Kupowano ją lub zdobywano w czasie konfliktów toczących się m.in. w Azji po 1945 roku.

Dane techniczne:

Kaliber 9 mm, nabój typu Parabellum, zasięg skuteczny 200 m, pojemność magazynka 34 naboje, prędkość początkowa pocisku 395 m/s. Masa 2.7 kg,  szybkostrzelność praktyczna 102 strz/min. Długość 685 mm (z rozłożoną kolbą),

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.