Starachowicki Czerwiec 1976

Historia

W czerwcu 1976 r. ok. 1.500 pracowników FSC przerwało pracę na dwóch zmianach. Protestowali przeciwko nowym cenom żywności wprowadzonym przez ekipę Gierka. Wielu strajkujących straciło potem pracę i dostało tzw. wilcze bilety…

22 czerwca  odbyło się spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980-1989” , Instytut Pamięci Narodowej delegatura w Kielcach, Odlewnie Polskie SA, MOZ NSZZ „Solidarność” w Odlewniach Polskich. Paweł Perchel i Robert Adamczyk zaprezentowali swoją najnowszą publikację „Starachowicki Czerwiec`76”, z wydawniczego cyklu „Starachowicka antykomuna”. Autorzy przypominają zapomniany rozdział lokalnej historii. Starachowicka Fabryka Samochodów Ciężarowych była jednym z dwóch zakładów w dawnym województwie kieleckim, gdzie robotnicy 25 czerwca 1976r. przerwali pracę sprzeciwiając się drastycznej podwyżce cen na podstawowe artykuły. Spotkały ich za to represje.

Edyta Krężołek z kieleckiej delegatury IPN opowiedziała z kolei o swojej książce pt. „Przed Sierpniem”. To analiza działań opozycyjnych w dawnym województwie kieleckim w latach 1975-1980.

Trzeba podkreślić, że starachowickie środowisko działaczy podziemnej „Solidarności” i opozycji antykomunistycznej prowadzi bardzo pożyteczną działalność. Dokumentowanie chlubnej przeszłości, to tylko jej, bardzo istotny, fragment. Ostatnio  Edward Dudek i Paweł Perchel otrzymali nominacje do Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych . P. Perchel,  prezes starachowickiego Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980-1989”, został przewodniczącym tej rady.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.