Niezłomnym bohaterom

Historia

Starachowiczanie nie zapominają o ustanowionym przed kilkoma laty Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli tych którzy przeciwstawiali się reżimowi komunistycznemu i wzięli udział w uroczystych obchodach upamiętniających bohaterskie czyny Niezłomnych.

Przed południem w Gimnazjum nr 1 w Starachowicach odbyła się „Żywa lekcja historii” i spotkanie ze Stefanem Nowakiem, żołnierzem podziemia niepodległościowego. Rozstrzygnięto konkurs historyczny o Żołnierzach Niezłomnych, której tematem były ideały żołnierzy, czyli o co toczyli walkę po II wojnie światowej. I miejsce zajął Tomasz Niedziałek z I LO, II m. ex aequo zajęły: Alicja Oczkowska z Gimn. nr 2 oraz Ola Stanecka ze Społecznej SP STO. III m. zajęła Beata Ożóg z Gimn. nr 3. Wyróżnieni zostali: Joanna Krawiecka z SP nr 12, Ala Błędzińska z SP nr 10, Filip Cieślik z Gimn. nr 4 i Ola Markowska z Gimn. nr 1.

W intencji Żołnierzy Wyklętych modliliśmy się podczas Mszy św. odprawionej przez ks. Piotra Gruszkę i ks. Tadeusza Czyża, w kościele pw. Wszystkich  Świętych.

We Mszy uczestniczyli parlamentarzyści, władze samorządowe miasta i powiatu, a także liczne poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, w tym z Wąchocka i Skarżyska-Kam., formacji mundurowych, związków zawodowych i szkół.

Z uwagi na niepogodę część zaplanowanych na zewnątrz uroczystości, prowadzonej przez Adama Brzezińskiego, prezesa TPS, pracownika UM, odbyła się wewnątrz świątyni. Apel Poległych odczytał Mikołaj Paprot, członek Jednostki Strzeleckiej nr 2044 i klasy mundurowej Gimnazjum nr 1. Był również program artystyczny w wykonaniu: Mateusza Szweda i Karola Kudlińskiego ze 111. DH, dziewcząt ze 100. DH, młodzieży z ZSZ nr 1: Adriana Kowalika, Marleny Stachuczy i Natalii Kasperkiewicz.

Ostatnim punktem programu było złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Żołnierzy Niezłomnych, znajdującej się przed kościołem.

Organizatorami obchodów byli: UM w Starachowicach, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Starachowicach, Jednostka Strzelecka 2044 Starachowice, Hufiec ZHP Starachowice i Gimnazjum nr 1 im. gen. A. Hedy „Szarego”.

 

Dodaj komentarz