„Oset”

Historia

Urodził 6 maja 1921 w we wsi Kuźminka (gubernia Tomska) na Syberii. Dziadek Władysława – Adam Wasilewski za udział w Powstaniu Styczniowym został skazany na katorgę i dożywotni pobyt na Syberii. Wasilewscy powrócili do Polski dopiero w 1923 roku, początkowo mieszkali w Kostopolu na Wołyniu. Od 1930 roku rodzina przeniosła się do Skarżyska-Kamiennej. Ojciec Władysława jako weteran Legionu Syberyjskiego otrzymał pracę w Państwowej Fabryce Amunicji. W Skarżysku Władysław w związał się z harcerstwem, najpierw należał do najstarszej skarżyskiej drużyny harcerskiej I D.H. im. St. Staszica. W 1938 roku został podharcmistrzem i prowadził VI Drużynę Harcerską im.ks. Bandurskiego.

Wybuch II wojny światowej zniszczył dotychczasowe życie Wasilewskiego. Zaczął pracować, uniknął losu przyjaciół z harcerstwa, którzy zostali zamordowani na Borze. Podjął działalność konspiracyjną, tworząc tzw pluton harcerski. Jesienią 1942 roku rozpoczął walkę partyzancką, najpierw w oddziale Gwardii Ludowej „Narbutta”. 15maja 1943 w bitwie pod Zalezianką oddział „Narbutta” został rozbity. Wasilewski wyprowadził z obławy swój pluton harcerski i podporządkował się Zgrupowaniu Partyzanckiemu A.K dowodzonemu przez por. Jana Piwnika „Ponurego”. Bierze udział w odwetowym uderzeniu na niemiecki pociąg urlopowy po pacyfikacji Michniowa.

Ginie 6 sierpnia, zostaje pochowany po kilku dniach przez mieszkańca Wojtyniowa w miejscu śmierci. Spoczywa na cmentarzu w Skarżysku Zachodnim, ciało zostało przeniesione wiosną 1945 r.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.