Pamiętają II wojnę światową

Historia

W 2014 r. na terenie budowy, przy starachowickim Sądzie Rejonowym, odkopano podstawę pod armatę z okresu II wojny światowej. Zabezpieczeniem znaleziska zajęli się członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Starachowic z Adamem Brzezińskim, prezesem i historykiem.

W latach 1940-41 w Starachowicach, nad skałkami, okupanci niemieccy zdecydowali się wybudować baterię obrony przeciwlotniczej, która miała strzec przede wszystkim zakłady starachowickie przed nalotami wojsk radzieckich. Bateria składała się z sześciu podstaw. Do dziś ocalały szczątki kilku z nich. Dwie są zapewne znane mieszkańcom i znajdują się na placu nad skałkami. Armaty zostały zdemontowane i wywiezione na Wał Atlantycki, natomiast w Starachowicach pozostały tylko fundamenty.

– Mamy świadomość, że jest to miejsce historyczne – mówi Iwona Ogrodowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach. – Podstawy pod armaty zlokalizowane w pobliżu Sądu Rejonowego. Jak wynika z naszej wiedzy są to pozostałości po podstawach do armat lotniczych. Podstawy te nie są jednak zabytkami. Z drugiej jednak strony mamy świadomość, że to miejsce historyczne. Dlatego stawiamy m.in. na edukację i informowanie o istnieniu takich miejsc w Starachowicach. Na stronie internetowej TV Ratusz (www. starachowice.eu)  można obejrzeć film poświęcony tym obiektom, autorstwa Adama Brzezińskiego, historyka, pracownika urzędu i prezesa Towarzystwa Przyjaciół Starachowic. Do tej pory mieszkańcy nie optowali za tym, by podstawy w jakiś sposób zostały wyeksponowane – dodaje.

 

 

 

Czy wiesz, że…
Niemcy wybudowali podstawy w 1940 lub w pierwszej połowie 1941 r., w związku z przygotowaniami do wojny z ZSRR. Miały za zadanie chronić strategiczne obiekty, takie jak starachowickie zakłady zbrojeniowe, przed odwetowymi nalotami radzieckiego lotnictwa bombowego. Niemiecka bateria artylerii przeciwlotniczej na Majówce nie była jedyną w mieście. Kolejna znajduje się po drugiej stronie rzeki Kamiennej, przy ulicy Nowowiejskiej. Trzecia jest na terenie strzelnicy.

 

Dodaj komentarz