Pamiętają II wojnę światową

Historia

W 2014 r. na terenie budowy, przy starachowickim Sądzie Rejonowym, odkopano podstawę pod armatę z okresu II wojny światowej. Zabezpieczeniem znaleziska zajęli się członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Starachowic z Adamem Brzezińskim, prezesem i historykiem.

W latach 1940-41 w Starachowicach, nad skałkami, okupanci niemieccy zdecydowali się wybudować baterię obrony przeciwlotniczej, która miała strzec przede wszystkim zakłady starachowickie przed nalotami wojsk radzieckich. Bateria składała się z sześciu podstaw. Do dziś ocalały szczątki kilku z nich. Dwie są zapewne znane mieszkańcom i znajdują się na placu nad skałkami. Armaty zostały zdemontowane i wywiezione na Wał Atlantycki, natomiast w Starachowicach pozostały tylko fundamenty.

– Mamy świadomość, że jest to miejsce historyczne – mówi Iwona Ogrodowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach. – Podstawy pod armaty zlokalizowane w pobliżu Sądu Rejonowego. Jak wynika z naszej wiedzy są to pozostałości po podstawach do armat lotniczych. Podstawy te nie są jednak zabytkami. Z drugiej jednak strony mamy świadomość, że to miejsce historyczne. Dlatego stawiamy m.in. na edukację i informowanie o istnieniu takich miejsc w Starachowicach. Na stronie internetowej TV Ratusz (www. starachowice.eu)  można obejrzeć film poświęcony tym obiektom, autorstwa Adama Brzezińskiego, historyka, pracownika urzędu i prezesa Towarzystwa Przyjaciół Starachowic. Do tej pory mieszkańcy nie optowali za tym, by podstawy w jakiś sposób zostały wyeksponowane – dodaje.

 

 

 

Czy wiesz, że…
Niemcy wybudowali podstawy w 1940 lub w pierwszej połowie 1941 r., w związku z przygotowaniami do wojny z ZSRR. Miały za zadanie chronić strategiczne obiekty, takie jak starachowickie zakłady zbrojeniowe, przed odwetowymi nalotami radzieckiego lotnictwa bombowego. Niemiecka bateria artylerii przeciwlotniczej na Majówce nie była jedyną w mieście. Kolejna znajduje się po drugiej stronie rzeki Kamiennej, przy ulicy Nowowiejskiej. Trzecia jest na terenie strzelnicy.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.