Pierwsza dekada Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni”

flash Historia Starachowice

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z okazji 10-lecia działalności Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980 – 1989”, które odbyło się w piątkowe popołudnie, 8 czerwca, w auli Agencji Rozwoju Regionalnego w Starachowicach.
Zaczęło się w 2005 r., gdy – jak wspomina Paweł Perchel, prezes Stowarzyszenia – na pewnym spotkaniu usłyszał on znamienite słowa, że w historii pojawiają się białe plamy i to od nas zależy czy zostaną one wypełnione prawdą czy nie. Początki Stowarzyszenia to próby odtworzenia przez Pawła Perchela i Roberta Adamczyka nie tylko swoich wspomnień z okresu walki z komuną, ale także innych osób. – Ja, Robert i śp. Teresa Barszowska już w latach 90-tych próbowaliśmy opowiedzieć swoją historię. Wspomnienia swoje i innych osób zaangażowanych w działalność antykomunistyczną, nagrywaliśmy na magnetofon. Nagrania były jednak kiepskiej jakości. Dopiero za sprawą spotkania ze Zbyszkiem Walczykiem, działaczem z Ostrowca Św. pojawił się pomysł by powołać Stowarzyszenie. Do mnie i do Roberta dołączyła Ewa Markowska, dzięki której załatwianie stało się łatwiejsze. W czerwcu 2008 r. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane. Od początku traktowano nasz poważnie, także w Instytucie Pamięci Narodowej, który już na początku naszej działalności zaproponował nam udział w tworzeniu „Encyklopedii Solidarności”. Od samego początku wielkiego wsparcia udzielał nam Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z IPN. W 2008 r. także ruszył konkurs „Orła WRONA nie pokona” adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z roku na rok staraliśmy się udoskonalać ten konkurs, zapraszaliśmy osoby, które opowiadały o swojej działalności antykomunistycznej. Organizację konkursu od początku wspierało Starostwo Powiatowe w Starachowicach, IPN, a z czasem zaczęli włączać się inni: Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty, Urząd Miejski w Starachowicach – opowiadali o 10-letniej działalności P. Perchel i R. Adamczyk.
Mówiąc o działalności Stowarzyszenia nie sposób nie wymienić publikacji : „Alfabet starachowickiej Solidarności”, „Śni mi się Polska wolna”, „Narodziny Solidarności”, „Starachowicki czerwiec 76”, „Zima Wasza, wiosna nasza”.
Spotkanie było także okazją do wręczenia podziękowań dla tych, którzy przez lata wspierali działalność „Wolnych i Solidarnych”. Otrzymali je: dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiego IPN, Zarząd powiatu starachowickiego, Waldemar Bartosz, przewodniczący Świętokrzyskiej Solidarności, w imieniu którego podziękowanie odebrał Marian Ferenc, przewodniczący, przewodniczący Delegatury „Solidarności” w Starachowicach, NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Starachowicach, które odebrał Paweł Rdzanek, Muzeum Przyrody i Techniki. Specjalne indywidualne podziękowania przygotowano Ryszardowi Śmietanka-Kruszelnickiemu, Pawłowi Kołodziejskiemu, byłemu dyrektorowi starachowickiego Muzeum oraz Jarosławowi Babickiemu, redaktorowi naczelnemu Tygodnika Starachowickiego. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek.
W niedzielę, 10 czerwca w kościele pw. Wszystkich Świętych została odprawiona Msza św. w intencji Stowarzyszenia.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.