Masz zdjęcia z pogrzebu „Ponurego”?

flash Gorące tematy Historia

W czerwcu, po 30 latach, wspominać będziemy manifestacyjny pogrzeb bohatera Armii Krajowej, majora Jana Piwnika „Ponurego”.  Sprowadzenie prochów Piwnika do Polski odbyło się w okresie PRL, po 18 latach starań rodziny i podkomendnych. Doczesne szczątki dotarły z Wawiórki na Białorusi, do opactwa oo. Cystersów w Wąchocku 17 września 1987 r.

Od 10 do 12 czerwca 1988 r. trwały uroczystości pogrzebowe, które zgromadziły dziesiątki tysięcy uczestników. Stały się jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych lat osiemdziesiątych na Kielecczyźnie. Odbyła się także pierwsza w Polsce Ludowej defilada weteranów Armii Krajowej z wszystkich stron kraju.

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–”Nurt” przygotowuje jubileuszowe wydawnictwo na temat pogrzebu Ponurego. Możemy pomóc w tym dziele!

Ktokolwiek ma fotografie wykonane podczas uroczystości w Janowicach, Michniowie, na Wykusie, w Ratajach , czy w Wąchocku,  proszony jest o przesłanie ich skanów do Rafała Obarzanka, prezesa Zarządu Środowiska. E-mail:

rafal.obarzanek@gmail.com

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.