„Już niewielu pamięta”

Historia

Ośrodek KARTA i Miejska Biblioteka Publiczna im. Adolfa Dygasińskiego zapraszają na spotkanie „Już niewielu pamięta” – historie lokalne w wymiarze uniwersalnym, które odbędzie się 31 maja (środa) o godz. 17.00 w Czytelni MBP w Starachowicach, ul. Kochanowskiego 5.

W programie :

  • premiera książki pt. „Wstaje świt”, której fragmenty przeczyta Beata Pszeniczna, aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego

  • prezentacja wspomnień świadków historii z regionu Kielecczyzny

  • rozmowa o wydawnictwach Ośrodka Karta

  • przekazanie pakietu publikacji bibliotece

 

Spotkanie poprowadzi prezes Ośrodka KARTA – Zbigniew Gluza.

Celem naszej akcji jest uświadomienie, jak ważne są historie jednostek, pojedyncze wspomnienia, dla stworzenia szerokiej panoramy historycznej. W takim ujęciu historie lokalne przestają być istotne tylko dla miejscowej społeczności, ale nabierają uniwersalności. Ważne, by z przekazem tym trafiać do ludzi w różnym wieku, mieszkańców różnych – w tym niewielkich – miejscowości, tak by potrafili docenić wagę utrwalania pamięci i odszukali swoje miejsce na szerszej mapie wydarzeń historycznych.

 

W ramach spotkań w różnych polskich miastach czytane będą fragmenty tekstów z wydanych już publikacji wydawnictwa Ośrodka KARTA, dotyczące zdarzeń z danego regionu czy miasta; zaprezentowane zostaną książki oparte wyłącznie na tekstach źródłowych, odbędą się rozmowy z uczestnikami i zaproszonymi gośćmi; zaprezentowane zostaną prace nagrodzone w ogólnopolskim konkursie historycznym dla młodzieży „Historia Bliska”. Oprócz Starachowic odwiedzimy Gorzów Wielkopolski, Legnicę, Łódź i Grudziądz. Jednym z elementów naszej akcji jest zapraszanie na spotkania artystów, bezpośrednio związanych z danym regionem, którzy będą odczytywać fragmenty książek.

 

Akcja dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Iwona Gąbka