Jak upamiętnić 70. rocznicę powstania starachowickiej fabryki?

Historia Starachowice

W tym roku mija 70 lat od momentu powstania w Starachowicach Fabryki Samochodów Ciężarowych „Star”. Zakłady powstały w 1948 roku na bazie Zakładów Mechanicznych w Starachowicach założonych w 1920 roku, produkujących w okresie międzywojennym armaty oraz ramy do samochodów wytwarzanych przez firmę Lilpop, Rau i Loewenstein w Warszawie, otrzymały nazwę Fabryka Samochodów Ciężarowych im. Feliksa Dzierżyńskiego i mieściły się w Starachowicach.
Na ubiegłotygodniowym spotkaniu radnych miejskich, powiatowych oraz mieszkańców, Eugeniusz Majchrzyk, prezes Centrum Inicjatyw Senioralnych, były wiceprezydent Starachowic, przedstawił propozycję upamiętnienia ważnej dla miasta fabryki. – Dyskutowaliśmy m.in. ze starachowickim Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Polskich, Towarzystwem Wspierania Rozwoju Starachowic „Partner” i pojawiła się propozycja – mówi E. Majchrzyk. – Objechaliśmy kilka miejsc w Starachowicach, od wjazdu do miasta od strony Wąchocka. Pięć miejsc po drodze mogłyby posłużyć do upamiętnienia samochodów produkowanych w Starachowicach, a jednocześnie uatrakcyjnić szlak dla zwiedzających. Pierwszym miejscem jest wjazd do Starachowic, tam gdzie stoi słup MAN-a, drugie w Starachowicach Zachodnich gdzie leży kotwica, trzecie koło bramy zegarowej, czwarte – miejsce po pomniku niepodległości, gdzie obecnie stoi kamień na ul. Radomskiej, a w piątym miejscu koło ronda – samochód STAR już stoi.
– Ta fabryka, która nie zasłużyła nawet na patronowanie jednej z ulic, powinna mieć chociaż swój szlak, upamiętniający jej działalność – mówi E. Majchrzyk.
Rzecz rozgrywa się głownie o remont samochodów, które miałyby zostać wystawione we wskazanych powyżej miejscach. – Wyremontowaniem mogłyby zająć się: gmina, powiat, szkoła. Myślę że w ciągu pół roku jest to do zrealizowania. Ponad 15 tysięcy ludzi nadal wraca wspomnieniami do FSC – dodał.

2 odpowiedzi na “Jak upamiętnić 70. rocznicę powstania starachowickiej fabryki?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.