Dymarki już w majowy weekend!

Historia Kultura Nowa Słupia

Chcesz dowiedzieć się jak mogło wyglądać życie w Górach Świętokrzyskich na przełomie starej i nowej ery? Co mówią zabytki? Co możemy odtworzyć na podstawie pozostałości po starożytnych hutnikach? Co na ten temat mówią rzymscy uczeni i historycy?
Od 1 do 6 maja w Nowej Słupi pod Łysą Górą odbędą się „Małe Dymarki”, czyli majówka pod Łysą Górą.
W tych dniach na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi nie zabraknie atrakcji związanych z prezentacjami nawiązującymi do historii Gór Świętokrzyskich sięgającej 2000 lat.
W programie Małych Dymarek nie zabraknie m.in.: próby rekonstrukcji procesu dymarskiego w starożytnym piecu typu kotlinkowego (1-6 maja), prezentacji pracy starożytnego pieca garncarskiego (1-6 maja), pokazu produkcji szkła starożytną metodą (1 maja), formy walk – manewry wojsk barbarzyńskich szykujących się do bitwy z nadciągającymi oddziałami legionów rzymskich, w tym prezentacja militariów rzymskich i ludów Barbaricum (5-6 maja), nawiązania do łacińskich i greckich opisów ludów Barbaricum w I-III w. n.e. (5-6 maja), prezentacji strojów i uposażenia ludów kultury przeworskiej w kontekście Imperium Romanum i Barbaricum w II-III w. n.e. (1-6 maja), rekonstrukcji strojów rzymskich z II-III w. n.e. (5-6 maja), rekonstrukcji kobiecego stroju z południowej Galii z II w. n.e. we współpracy z Muzeum Bargoin i Uniwersytetem w Clermenot-Ferrand (5-6 maja), prezentacji kowalstwa antycznego, wikliniarstwa, produkcji dziegciu, starożytnej kuchni i wielu innych warsztatów nawiązujących do pracy i życia codziennego ludów kultury przeworskiej
A w dniach 10-12 sierpnia odbędą się 52. Dymarki w Nowej Słupi. W programie m.in: Festiwal archeologiczny „W kręgu żelaza” , Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej, koncerty zespołów DŻEM, SŁAWOMIR, POWER PLAY.
Więcej na www.dymarki.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.