Będzie odnowa pomnika

Historia Starachowice

Czy Pomnik Niepodległości stojący przy ul. Konstytucji 3 Maja w Starachowicach będzie remontowany? Czy już potrzebuje renowacji? Tak uważa radny miejski Paweł Kępa, który złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta, w której pisze że pomnik wymaga jak najszybszej konserwacji.
Jak pisze P. Kępa, teren wokół pomnika wymaga uporządkowania, a flagi państwowe na masztach wymiany. Radny pisze, że już wielokrotnie apelował na sesjach oraz komisji gospodarczej o renowację, jednak bez skutku.
– W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego. Pomnik powinien być wizytówką, a nie powodem do wstydu – dodaje.
Przypomnijmy, starachowicki Pomnik Niepodległości o obecnym wyglądzie stoi kilkanaście metrów od miejsca usytuowania pierwotnego pomnika, który został zniszczony podczas II wojny światowej. Pomnik odsłonięto w 2004 r. Jego fundatorem pomnika było Społeczeństwo Starachowic, a o stworzenie zabiegał Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Niepodległości na czele którego stał Stanisław Kępiński.
Starachowiccy urzędnicy zgadzają się z sugestiami radnego. Pomnikowi ostatnio podczas wstępnych oględzin przyglądali się Jerzy Miśkiewicz, zastępca prezydenta Starachowic i Włodzimierz Jedynak, kierownik Referatu Edukacji UM. – Doraźnie pomnik i jego otoczenie zostanie uporządkowane i oczyszczone. Pomnik zostanie umyty – mówi Iwona Tamiołło, rzecznik prasowy UM Starachowice. – Pomnik wymaga przeprowadzenia prac konserwacyjnych, jednak takie prace wymagają także większych nakładów finansowych. Dlatego w przyszłorocznym budżecie prezydent będzie chciał zabezpieczyć pieniądze na profesjonalną konserwację pomnika – dodaje.


Czy wiesz, że…
Na miejscu obecnie stojącego Pomnika Niepodległości stał postument z piaskowca, który został wzniesiony w 1933 roku dla uczczenia 15. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie wojny zburzyli go hitlerowcy. Odbudowany z inicjatywy działaczy \”Solidarności\” i Światowego Związku Żołnierzy AK będzie bardziej trwały – z granitu.

1 Komentarz dla “Będzie odnowa pomnika

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.