90-lecie Klubu STAR (1)

Historia

Pośród jubileuszy, jakie przypadają w tym roku, do szczególnie godnych odnotowania będzie 90-lecie Starachowickiego Klubu Sportowego. W związku z tym w dwóch kolejnych odcinkach przypomnimy nieco odnośnych szczegółów.

Starachowicki Klub Sportowy w okresie minionych lat tworzyło kilkanaście tysięcy zawodników i działaczy. Byli oni członkami wielkiej rodziny ludzi, którzy poprzez rozwój sportu i kultury fizycznej starali się utrzymywać zdrowie i sprawność młodszych i starszych.

26 marca 1926 roku na spotkaniu działaczy istniejących drużyn „Feniksa” i „Orkana” zapadło postanowienie ich połączenia, a tę datę już przed wojną uznano za początek Starachowickiego Klubu sportowego STAL, przemianowanego później na STAR.

Do zespołów, które najwcześniej zaprezentowały się widzom, należała sekcja piłki nożnej. Bardzo podobały się kiedyś indywidualne popisy piłkarzy. Bywało, że zawodnik w solowej akcji przeprowadzał piłkę przez większą część boiska, kończąc swój rajd wspaniałym, skutecznym strzałem na bramkę przeciwnika.

Wśród piłkarzy wyróżniali się wówczas zwłaszcza: Mieczysław Luchter, Tadeusz Kozak, Tadeusz Badowski, Czesław Szeliga, Zdzisław Brzozowski, Edward Gajewski, bracia Mossurowie, J. Smoczek, Sumbara, a nieco później długo zapamiętany Marian Wysocki.

W miarę upływu czasu i ogólnego poziomu wyszkolenia drużyn, zasadą stała się harmonijna gra całego zespołu. Oklaski otrzymywał nie tylko strzelec bramki, ale również ten, który mu to umożliwił dobrym podaniem.

Piłkarze STAR-u, w pierwszych trzydziestu latach po zakończeniu drugiej wojny światowej, należeli w kielecczyźnie do czołówki, zdobywając parokrotnie tytuł mistrza województwa. Walki eliminacyjne o zakwalifikowanie się do wyższej kategorii na szczeblu państwowym, podczas których STAR należał do pretendentów, zakończyły się w roku 1970 upragnionym wejściem do II Ligi.

Awans wywalczyła drużyna, w skład której wchodzili: Jan Biegaj, Zdzisław Bielas, Wojciech Chrobot, Jan Kajzerek, Jan Lipiński, Andrzej Manowski, Mieczysław Margula, Jan Matczuk, Rudolf Wrzesiok. Funkcję kapitana pełnił bardzo uzdolniony i pracowity Edward Pietrasiński, bramki bronił Marian Puchalski, a funkcję trenera sprawował Władysław Siech. Do znakomitych zawodników należał później także Tadeusz Nowak.

Jedenastka STAR-u spotykała się w tamtym czasie z tak znanymi zespołami w kraju jak: Górnik Zabrze, Wiktoria Jaworzno, Naprzód Lipiny, Szombierki Bytom, Stal Mielec, Śląsk Wrocław i Rapid Częstochowa.

W meczach u siebie stadion przy ulicy Radomskiej (oddany do użytku w 1961 roku) wypełniało wówczas co najmniej sześć tysięcy miejscowych miłośników piłki.

Jedenastoletni pobyt piłkarzy w II Lidze jeszcze bardziej wzbudził apetyt kibiców i działaczy, tym bardziej, że STAR plasował się często w czołówce.

Niestety I Liga okazała się poza zasięgiem możliwości, zwłaszcza, że na początku lat osiemdziesiątych przyszedł kryzys. Przyczyniła się do tego pogarszająca się sytuacja ekonomiczna głównego sponsora, jakim była starachowicka FSC. Nie mogła już ona, tak jak dotąd, łożyć na pokrycie bieżących kosztów i utrzymanie obiektów. Wówczas nawet III Liga okazała się zbyt wysoką poprzeczką.

Dziś, jak wiemy, STAR plasuje się w środku tabeli Klasy Okręgowej. Ale nie należy wątpić, że podobnie jak kiedyś pocznie się piąć wzwyż, jeśli uzyska do tego odpowiednie warunki.

Dokończenie za tydzień.

 

Aleksander Pawelec