Nowe mieszkania na Kościelnej i Wojska Polskiego?

Dom i ogród flash Gorące tematy Starachowice

Kościelna?

– Chcemy wybrać wariant najbardziej optymalny i najkorzystniejszy dla przyszłych najemców mieszkań – mówi Marek Materek, prezydent Starachowic. – Rozważaliśmy powołanie spółki celowej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wybudowanie mieszkań na wynajem. Czynsz w tym przypadku plus dodatkowe koszty związane z funkcjonowaniem nowej spółki byłyby jednak mało atrakcyjne. W związku z tym idziemy w kierunku innego modelu powstania Mieszkań+, który polegać będzie na wybudowaniu budynków przez Starachowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Blokiem, który mógłby najszybciej powstać w tej formule jest budynek przy Kościelnej 52b, gdzie przewidywaliśmy budowę budynku wielorodzinnego z mieszkaniami socjalnymi i komunalnymi. (Stoi tam obecnie barak). Mamy gotową dokumentację i pozwolenie na budowę. By zamysł dało się zrealizować musielibyśmy działki i dokumentację przekazać aportem do STBS jako wkład własny. O tym rozwiązaniu będziemy dyskutowali z radnymi Rady Miejskiej. To możemy zrobić najszybciej – uważa prezydent.

Czy Wojska Polskiego?

Jak dodaje M. Materek, równolegle od kilku miesięcy prowadzone są rozmowy z Zakładem Doskonalenia Zawodowego, znajdującym się przy ul. Wojska Polskiego, na temat zamiany nieruchomości. Gmina obok ZDZ posiada budynek i działkę, która przed laty została użyczona szkole Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Natomiast ZDZ posiada działkę dawnego boiska. – Na tej działce miałyby powstać cztery budynki wielorodzinne – wydane są warunki zabudowy dla tego przedsięwzięcia. Jesteśmy na etapie zlecania wycen wyżej wymienionych nieruchomości, które są niezbędne do przystąpienia do ostatecznych negocjacji. To byłoby idealne miejsce do budowy budynków w ramach starachowickiej edycji Mieszkania+. Centrum miasta, bliskość placówek oświatowych, przystanków komunikacji miejskiej, stosunkowo niski koszt przyłączenia się do sieci ciepłowniczej, wodociągowo – kanalizacyjnej czy energetycznej. To argumenty, które jednoznacznie przemawiają za takim rozwiązaniem.

2 i 3 pokoje

Gmina Starachowice w kwietniu br. robiła rozeznanie wśród osób, które byłyby zainteresowane programem Mieszkanie+. Przeprowadzono ankietę. Do Urzędu Miejskiego w Starachowicach wpłynęło 151 ankiet. Większość osób (90 proc.) mieszka i pracuje w Starachowicach. Osoby te są zainteresowane w większości wynajmem mieszkania z wyższym czynszem, z możliwością dojścia do własności (ok. 60% ankietowanych) oraz wynajmem na okres dłuższy niż 10 lat lub dożywotnio (95% ankietowanych). Preferowane są mieszkania 2 pokojowe (73% ankietowanych) oraz 3 pokojowe (25% ankietowanych). Większość osób chce mieszkań częściowo wykończonych (ok. 66% ankietowanych) w pobliżu szkoły i przedszkoli (38% ankietowanych), parkingu (23% ankietowanych), placu zabaw i ośrodka zdrowia (po 15% ankietowanych), centrum handlowego (9% ankietowanych). W 89 proc. ankietę złożyły kobiety w wieku 20-40 lat. Połowa ankietowanych wynajmuje mieszkanie i nie ma żadnego tytułu prawnego do mieszkania. Dodatkowe argumenty dotyczyły lokalizacji przy ul. Majówka lub przy ul. Prądzyńskiego oraz braku zdolności kredytowej uniemożliwiający zakup mieszkania na kredyt.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.