W nowym budynku od września zacznie działać nowe liceum!

flash Oświata Starachowice

Od września w Starachowicach zacznie działać nowa szkoła: Społeczne Liceum, prowadzone przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe w Starachowicach. O nowych wyzwaniach, planach i rozwoju rozmawiamy z Bożeną Jaskros, dyrektorem Społecznej Szkoły Podstawowej i nowo tworzonego Liceum.

 • Skąd zamysł by w Starachowicach utworzyć Społeczne Liceum?
 • Powstanie Społecznego Liceum zostało zainspirowane przez absolwentów i ich rodziców, którzy wracają do nas, dzielą się swoimi przeżyciami ze szkoły średniej, mówią o przygotowaniach do matury. Wiadomo, że by dobrze przygotować się do matury potrzebna jest systematyczność. Jednak wielu uczniów musi oprócz lekcji korzystać także z korepetycji. Nasza dewiza jest następująca: matura bez korepetycji! Jest to możliwe, ponieważ koncentrujemy się na indywidualnej pracy z uczniem. W klasie będzie maksymalnie 20 osób. Relacje między nauczycielem a uczniem przebiegają na zasadzie Mistrz – Uczeń. Nauczyciel jest autorytetem dla ucznia, z którego czerpie wzorce. Szkoła będzie kontynuacją filozofii, którą zapoczątkowaliśmy w Starachowicach 28 lat temu, kiedy utworzona została Społeczna Szkoła Podstawowa STO.

 • Jaka to filozofia?

 • Nasza filozofia opiera się na dialogu między nauczycielem, rodzicem i uczniem i na wspólnym tworzeniu dobrej atmosfery, dobrej szkoły. Opierając się na tej filozofii i latach doświadczenia w tworzeniu społecznej szkoły, postanowiliśmy pójść o krok dalej i powołać do życia liceum. Plany były już wcześniej jednak nie można było ich zrealizować ze względu na warunki lokalowe, w jakich musieliśmy się odnajdywać przez 28 lat. Od nowego roku szkolnego dostajemy nową siedzibę, w obecnym Gimnazjum nr 2 przy ul. Iłżeckiej. Dzięki temu będziemy mogli w pełni zrealizować nasz zamysł.

 • Jaką ofertę przedstawia uczniom nowe liceum?

 • W najbliższym roku szkolnym zacznie działać 3-letnie liceum, natomiast od roku szkolnego 2019/2020 rozpocznie się cykl 4-letni. Postanowiliśmy, że uczniowie już na samym początku nauki wybiorą profil kształcenia. Będą tworzone tzw. grupy fakultatywne, w których będzie maksymalnie 6 osób. Do wyboru będą trzy grupy: politechniczna z rozszerzoną matematyką i fizyką, ewentualnie informatyką, medyczna z rozszerzoną matematyką biologią i chemią, a także uniwersytecka, przygotowująca do podjęcia studiów na kierunkach prawo, socjologia, politologia czy wszelkiego rodzaju filologie. Przedmioty rozszerzone będą codziennie. Stawiamy także na naukę języków. Każdy uczeń będzie miał rozszerzony język angielski. To niejako tradycja naszych szkół. Dodatkowo będzie mógł wybrać drugi język nowożytny i uczyć się go również na poziomie rozszerzonym.

 • A co z wiedzą ogólną?

 • Wiemy że liceum ogólnokształcące musi uczyć wszystkiego, jednak owa wiedza encyklopedyczna zabija w młodym człowieku umiejętność twórczego myślenia, rozwijania się wg indywidualnych predyspozycji, zdolności. Dlatego w naszej szkole z przedmiotów ogólnych realizowany będzie podstawowy program, jednak przyswajanie wiedzy nie będzie się odbywać metodą encyklopedyczną, a na zasadzie organizowania projektów, debat. Będziemy szlifować diamenty i pracować nad rozwijaniem zdolności i zainteresowań.

 • Czym jeszcze społeczne liceum będzie wyróżniało się spośród innych szkół?

 • Nie zapomnimy o pozalekcyjnych kołach zainteresowań oraz o tym, że chcemy by młodzież nie tylko uczyła się, ale i kulturalnie spędzała wolny czas. Dlatego organizujemy wyjazdy do teatru, będzie święto języków obcych czy dzień matematyki. Będziemy zapraszać wykładowców z wyższych uczelni. Chcemy by młodzieży szkoła nie kojarzyła się tylko z kolejną klasówką.

  • Czy kadra nowego liceum została już skompletowana?
 • Kadra liceum będzie bardzo starannie dobrana. Kandydaci mogą składać swoje dokumenty do końca maja, wtedy też podejmiemy ostateczne decyzje. Na pewno nie będą to przypadkowe osoby, ale nauczyciele z osobowością i pasją.

4 odpowiedzi na “W nowym budynku od września zacznie działać nowe liceum!

 1. Prawda jest taka, że nie ma lepszej szkoły w Starachowicach, jeśli chodzi o poziom nauczania i zaangażowanie nauczycieli w kształtowanie młodego pokolenia. Niestety, trzeba pamiętać, że w szkole też są ludzie , którzy mają uczucia i wrażliwości, i powinno się ich traktować z godnością. To też jest bardzo ważne, a nie tylko wyniki egzaminów. Mimo to, życzę Wam by Liceum prosperowalo jak najlepiej, bo jest potrzebne w Starachowicach. Powodzenia.

 2. Co Ty piszesz o porażce? Od kilkunastu lat podstawówka i gimnazjum mają najlepsze w powiecie wyniki zewnętrznych egzaminów. Takich „porażek” życzę wszystkim szkołom.

 3. Na jakiej podstawie taka teza. Brak rzeczowych argumentów, aby w ten sposób wypowiadać się o szkole, która odnosi tyle sukcesów naukowych, artystycznych, sportowych. Są to dane empiryczne, które bardzo łatwo udowodnić .

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.