Uwaga! Piecyki gazowe za 6 tysięcy złotych! Patrz co podpisujesz!

flash Gorące tematy Starachowice

Do mieszkańców powiatu starachowickiego pukają przedstawiciele firmy, podającej się za pracowników PGNiG (Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa), które do przeważającej większości mieszkań dostarcza gaz i oferują zakup i montaż piecyków gazowych. De facto po pierwsze – nie są to przedstawiciele popularnej „gazowni”, po drugie – za oferowane przez nich piecyki trzeba zapłacić sporą kwotę, a po trzecie podpisanie umowy na natychmiastowy montaż skutkuje brakiem możliwości odstąpienia od zakupu, w terminie przewidzianym ustawą.
Anna Madejska, powiatowy rzecznik konsumentów w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, uczula konsumentów, aby bacznie sprawdzali umowy, na których składają podpis.
– Na terenie powiatu starachowickiego pojawili się przedstawiciele firmy, podający się za pracowników PGNiG. Tak przedstawiają się, gdy pukają do drzwi mieszkańców. Mówią, że konieczna jest wymiana piecyka gazowego, że i tak mieszkaniec będzie musiał to zrobić w niedługim czasie. W rezultacie konsument godzi się na zakup piecyków wartych 6 tysięcy złotych, choć na rynku można zakupić podobny za 1.500 zł. Urządzenie jest od razu montowane w mieszkaniu. Sprzedający podsuwają do podpisania zgodę na natychmiastowy montaż piecyka, co niestety jednocześnie pozbawia konsumenta prawa do odstąpienia od umowy, w ustawowym terminie 14 dni – wyjaśnia rzecznik konsumentów.
A. Madejska przypomina: – Po pierwsze, sprawdzajmy dokładnie czyim przedstawicielem jest w rzeczywistości osoba, która do nas przyszła z ofertą. Możemy np. zadzwonić do firmy, za której przedstawiciela podaje się nasz gość czy też skonfrontować się z rzecznikiem konsumentów. Po drugie – jeśli już podpisujemy umowę np. jak w powyższym przypadku na zakup piecyka gazowego, nie gódźmy się na natychmiastowy montaż! Jeśli wyrazimy na to zgodę, automatycznie pozbawiamy się możliwości odstąpienia od umowy.
Jak dodaje rzecznik, w szczególności informacja ta powinna trafić do osób starszych czy samotnie zamieszkujących. Powiadommy zatem naszych rodziców, dziadków!


Ustawa z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta w odniesieniu do zakupów towarów. Art. 38 pkt. 1 wymienionej ustawy wyłącza prawo konsumenta do odstąpienia od umowy – jeżeli przedsiębiorca wykonał w pełni usługę za wyraźną zgodą konsumenta, który został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po jego spełnieniu przez przedsiębiorcę utraci prawo do odstąpienia od umowy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.