Urzędowe odpisy online

flash Starachowice

W Starachowickim Urzędzie Stanu Cywilnego uruchomiona została usługa WebPOS Paybynet umożliwiająca płatność elektroniczną za za odpisy aktu urodzenia lub małżeństwa.
By opłacić zamówione przez internet odpisy aktu stanu cywilnego nie trzeba już osobiście udawać się na pocztę czy urzędu. Na platformie ePUAP uruchomiona została nowa wersja obsługi płatności, dzięki której opłaty za zamówione online odpisy aktu urodzenia lub małżeństwa, można dokonać przy użyciu bankowości elektronicznej.

Jak zamówić odpis

Żeby zamówić odpis dokumentu należy wejść na stronę obywatel.gov.pl, potwierdzić swoją tożsamość Profilem Zaufanym (eGO) i wypełnić elektroniczny formularz (rodzaj odpisu, kogo dotyczy, uzasadnienie). Jeśli wniosek składa pełnomocnik, konieczne jest przesłanie upoważnienia w formie załącznika.

W przypadku gdy odpis dotyczy osoby wypełniającej formularz, dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Do uzupełnienia pozostaną jedynie dane kontaktowe.

Odbiór w urzędzie czy w domu?

Kolejnym krokiem jest wybór sposobu odbioru dokumentu. Może to być odbiór osobisty w Urzędzie Stanu Cywilnego, tradycyjna przesyłka pocztowa lub przesłana na skrzynkę ePUAP wersja elektroniczna dokumentu.

Płatności online

Ostatni krok to uregulowanie płatności. Kwota zależeć będzie od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu. Ceny są różne (22 zł- za odpis skrócony aktu stanu cywilnego, także za odpis wielojęzyczny; 33 zł- za odpis zupełny aktu stanu cywilnego). Wszystkie koszty wyszczególnione zostaną w bilansie płatności.

Nowością jest tu możliwość uregulowania rachunku za pomocą bankowości internetowej. Po wybraniu nazwy banku, nastąpi przekierowanie do strony logowania danego banku. Przy płatności online prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi tylko 0,59 zł.

Dla osób nieposiadających konta internetowego istnieje możliwość zapłaty tradycyjnym przelewem. W tej sytuacji należy skan dowodu zapłaty dołączyć jako załącznik.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.