Tego w Starachowicach jeszcze nie było! Co może pojawić się w „nowym” Parku Miejskim?

flash Starachowice

Prezydent Starachowic Marek Materek chce zmienić koncepcję zagospodarowania Parku Miejskiego w Starachowicach, tak aby na jego terenie znalazło się także miejsce na tzw. Literkowy Plac Zabaw, gdzie dzieci poprzez zabawę zachęcane są do czytania książek. To wynik wtorkowego, 6 lutego, spotkania w Kinie Kotłownia Muzeum Przyrody i Techniki ze starachowiczanką Małgorzatą Węgrzecką, redaktor naczelna pisma dla dzieci „Świerszczyk”, prezes Fundacji Kultura Czytania.
Co to jest literkowy plac zabaw? Krótko mówiąc to miejsce zabaw dla dzieci, w którym znajdują się zabawki z podobiznami bajkowych bohaterów dziecięcych książek. Zabawa w takim miejscu, w dobie wszechobecnej cyfryzacji, ma na celu zachęcić małych obywateli do sięgania po słowo pisane.
Z propozycją stworzenia takiego miejsca także w Starachowicach wystąpiła Małgorzata Węgrzecka, starachowiczanka, filolog języka polskiego, z zamiłowania pisarka, redaktor pisma „Świerszczyk”, która 30 lat temu wyjechała z miasta nad Kamienną na studia do Warszawy i już tam została. Jak przyznaje wraca do rodzinnego miasta i bardzo chciałaby, aby powstało tu takie miejsce zabaw dla dzieci.
M. Wegrzecka pisze prozą, wierszem i rebusem. Współpracowała jako autorka z Ciuchcią i Tiną (redagowała rubrykę Miś Tintuś Dzieciom). W Pentliczku pracowała jako Sekretarz Redakcji. W roku 2008 objęła stanowisko Redaktor Naczelnej Świerszczyka, z którym przyjaźni się od lat. W roli pisarki zadebiutowała w naszym wydawnictwie niesamowitą trylogią detektywistyczno – magiczno – przygodową.
Wspólnie z mężem tworzą Fundację Kultura Czytania, która zajmuje się m.in. przygotowywaniem projektów takich miejsc jak literkowy plac zabaw.
– Edukacja przez zabawę jest najlepszą formą nauki dla dzieci – uważa M. Węgrzecka. – Warto kształtować w dzieciach dobre nawyki i zaczynać to robić w miejscach, do których lubią chodzić. Takim miejscem jest właśnie plac zabaw. Dziecko, które zobaczy na nim postaci z bajek, później chętniej sięgnie po książkę.
Prezydent Marek Materek obecny na spotkaniu powiedział, że odpowiednim miejscem na tego typu plac zabaw wydaje mu się Park Miejski, który ma być modernizowany. – Planowane są tam kreatywne place zabaw dla dzieci. Zobaczymy czy da się zmienić nieco projekt, by w parku mógł znaleźć miejsce literkowy plac zabaw. Prezydent pytał także o koszty, które wg projektantów uzależnione są od ilości urządzeń do zabawy.
Spotkanie zorganizowała Aldona Adamczyk, radna Rady Powiatu w Starachowicach we współpracy z Pawłem Kołodziejskim i Wiolettą Sobieraj, dyrektorstwem Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.