Wiadukt jak marzenie…

filmy flash Gorące tematy Starachowice

Gotowa jest oficjalna koncepcja rozbudowy infrastruktury drogowej w centrum Starachowic. Przejście nad torami kolejowymi w Starachowicach Zachodnich ma być odpowiedzią władz miasta i powiatu na zakorkowane miasto. Czy i kiedy pomysł ma szansę zaistnieć w rzeczywistości?

Oddane do użytku rondo przy zbiegu ul. Szkolnej i Iglastej oraz łącznik przez las to tylko doraźne rozwiązania, które mają w pewnym stopniu odciążyć ruch z ul. Radomskiej. Ponieważ to tylko połowicznie załatwia sprawę, powstała koncepcja przejścia nad torami Starachowicach Zachodnich, co ma rozluźnić komunikację wzdłuż ul. Radomskiej na wypadek zamkniętego przejazdu kolejowego. A niestety zdarza się to coraz częściej.

Opracowana wizualizacja komunikacyjnych rozwiązań została wykonana na zlecenie powiatu starachowickiego i jest odpowiedzią na zakorkowane miasto.

  • Mamy już decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Do końca maja planujemy ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej w systemie zaprojektuj i wybuduj. Potem zgoda na realizację inwestycji drogowe, którą mam nadzieję udało by się uzyskać do stycznia 2019 i rozpoczęcie w marcu 2019 roku. Sama realizacja potrwałaby do czerwca 2020 roku – zapowiada starosta Danuta Krępa.

Choć na razie nie znamy kosztów przedsięwzięcia, mowa jest nawet o 20 mln zł. Skąd na to wziąć? Starostwo zakłada, że powiat otrzyma dotację z rezerwy ogólnej budżetu państwa, o co zamierza się starać. Byłoby to 50 proc. kosztów. Co z resztą? Ta miałaby podzielić się między powiat i gminę Starachowice.

  • Dokładnie ile będzie to kosztowało będziemy wiedzieć, jak otrzymamy dokumentację projektowo-kosztorysową – mówiła D. Krępa dodając, że powiat będzie dążył do zachowania przejazdu kolejowego, chociaż przepisy w tym względzie stanowią inaczej.

Według koncepcji ma powstać ok. 1,5 km drogi ze zjazdami. Przejście brałoby swój początek na rondzie koło dawnej restauracji Corso, dalej nad torami i zejście tzw. ślimakiem koło Bricomarche

 

 

1 Komentarz dla “Wiadukt jak marzenie…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.