Świetny występ ludowych artystów w Busku-Zdroju

flash Mirzec

Wspaniale zaprezentowali się ludowi artyści z gminy Mirzec podczas 42. Buskich Spotkań z Folklorem.

Jak co roku w drugiej połowie maja w buskim parku zdrojowym odbył się przegląd kapel, śpiewaków i twórczości ludowej czyli 42. Buskie Spotkania z Folklorem. W prestiżowej imprezie biorą udział regionalne zespoły taneczne, kapele ludowe, soliści instrumentaliści, zespoły śpiewacze, soliści i śpiewacy.

Doskonale na buskiej scenie zaprezentowali się reprezentanci gminy Mirzec, którzy występowali w niedzielę 20 maja. Gminę Mirzec w tym roku reprezentowali instrumentalista Władysław Ziewiecki z Tychowa Starego, solista Stanisław Pacek z Małyszyna oraz Zespół Śpiewaczy Ziemi Mirzeckiej. Zespół tworzą panie, które na co dzień śpiewają w Kołach Gospodyń Wiejskich w Osinach, Trębowcu, Mircu, Tychowie Starym, Tychowie Nowy, Ostrożance, Małyszynie i Gadce. Wszyscy reprezentanci gminy Mirzec zostali przygotowani do występów przez instruktora muzycznego Piotra Gąsowskiego. Prezentacje artystyczne mirzeckich artystów oklaskiwała liczna grupa mieszkańców gminy Mirzec wraz z wójtem gminy Mirosławem Sewerynem i jego rodziną.

W tym roku w przeglądzie wzięło udział 66 grup śpiewaczych i artystów indywidualnych, wyłonionych w eliminacjach w Ciekotach, Nowym Korczynie, Opatowie i Jędrzejowie. Kapele walczą o nagrodę Grand Prix imienia Piotra Gana, soliści oraz zespoły śpiewacze – o nagrodę imienia Haliny Szelestowej. Występy uczestników oceniała Rada Artystyczna, w skład której wchodzą znani etnografowie, regionaliści, choreografowie, muzycy i redaktorzy. Oceniający pod uwagę brali dobór repertuaru, poziom artystyczny, użycie gwary ludowej, dobór tradycyjnych strojów ludowych oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyniki zostaną ogłoszone 10 czerwca w Kielcach. Wtedy też odbędzie się koncert laureatów.

Serdecznie gratulujemy naszym artystom i trzymając kciuki czekamy na werdykt Rady Artystycznej przeglądu.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.