Stowarzyszenie EkoSerce. Spełnia się najgorszy scenariusz

flash Starachowice Zdrowie i uroda

 

Pani Małgorzata Kiebzak

Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału

Wojewódzkiego NFZ

My, organizacja pacjencka, zwracamy się do Pani o pomoc w sprawie przyjmowania pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi i naczyniowymi z terenu powiatów starachowickiego i skarżyskiego.

Zgodnie z założeniami NFZ Oddział Chirurgii Naczyń w Starachowicach nie działa od początku października br., a Oddział Kardiologiczny Polsko – Amerykańskich Klinik Serca przestał przyjmować pacjentów od 1.11.2017 roku. Od tego momentu zaczęły się kłopoty dla mieszkańców, aby dostać się do specjalistów z tej dziedziny. Oddział Kardiologiczny w PZOZ w Starachowicach jest ciągle przepełniony, pacjenci przyjmowani na tzw. dostawki, a ci w SOR oczekują wiele godzin na decyzję o przyjęciu do szpitala. O ich losach decydują lekarze różnych specjalności, bardzo rzadko kardiolodzy. Podobna sytuacja jest w Skarżysku – Kamiennej. Jeśli stan pacjenta wymaga hospitalizacji w Oddziale Kardiologicznym zaczyna się mozolne poszukiwanie miejsca w okolicznych szpitalach w Końskich lub w Kielcach. Tam ” przybysze” nie są mile widziani. Czy tak wyglądają standardy leczenia w XXI wieku w państwie, które należy do Unii Europejskiej? Aby dostać się na Oddział Chirurgii Naczyń w Końskich trzeba się umówić na prywatną wizytę, a później czekać na miejsce w szpitalu.

Spełnia się najgorszy scenariusz, który przewidzieliśmy i o którym informowaliśmy (my „puczyści” ) urzędników NFZ i Wojewodę. Uspakajano nas i deklarowano, że będziemy mieć nadal usługi na bardzo wysokim poziomie. Niestety, zamiast podniesienia standardów leczenia pacjentów mamy ich całkowitą degradację. Dlatego mówimy zdecydowanie

 STOP

dalszemu takiemu postępowaniu. Zostaliśmy oszukani jako mieszkańcy dużego powiatowego miasta. Nie mamy właściwej opieki w zakresie chorób serca i układu krążenia. Wydłużyły się kolejki do specjalistów z tej dziedziny . Po zamknięciu PAKS-u nie możemy na co dzień korzystać z opieki medycznej na odpowiednim poziomie, uniemożliwiono nam dostęp do wysokiej jakości terapii. Liczba łóżek kardiologicznych w Starachowicach zmniejszyła się o połowę.

Gdzie są środki, które do tej pory były przeznaczone w powiatach starachowickim i skarżyskim na leczenie kardiologiczne i naczyniowe? Czy pieniądze, które pochodzą z naszych składek zdrowotnych i podatków są dobrze przez NFZ wydawane? Dlaczego mieszkańcy Starachowic i Skarżyska są lekceważeni i odmawia im się podstawowego prawa do wyboru, gdzie i przez kogo chcą być leczeni?

Dlaczego przez animozje polityczne w szeregach partii rządzącej miasto, mające za honorową obywatelkę Panią Jadwigę Kaczyńską, ma ponosić konsekwencje w postaci braku odpowiedniej bazy leczniczej w zakresie kardiologii. To właśnie zachorowania związane z układem krążenia stanowią największe zagrożenia dla mieszkańców tych dwóch miast.

Dlatego wnosimy o reaktywację Polsko – Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach, które wraz z PZOZ mogłyby dalej w symbiozie egzystować dla dobra pacjentów.

Zarząd Stowarzyszenia ” EkoSerce” Oddział w Starachowicach

 

1 Komentarz dla “Stowarzyszenie EkoSerce. Spełnia się najgorszy scenariusz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.