Sobótki przy molo

Brody flash

„Wiła wianki i rzucała je do falującej wody, wiła wianki i rzucała je do…” – zgodnie ze staropolską tradycją nie tylko panny wiły i wrzucały wianki w Noc Świętojańską w Rudzie. Sobótki w gminie Brody należały do bardzo udanych.

Korzystając z możliwości, jakie stwarza zagospodarowanie terenu przy Zalewie Brodzkim od strony Rudy, sołectwo zorganizowało bardzo ciekawy festyn. Sprzyjająca plenerowej imprezie pogoda, wiata w Rudzie i molo, z którego łatwo było posłać kwietne wianki do wody – wszystko to dodatkowo motywowało do wspólnej zabawy.

Tradycyjne sobótki, rozpoczęli uczniowie, opowiadając historie o świętojańskich zwyczajach. Ponieważ jednym z nich jest wspólne wicie wianków, obecni przystąpili do działania. Do zaplatania kwiatów włączyli się zarówno starsi jak i dzieci. W ten sposób przekazywane są tradycje ludowe i umiejętności, które zna coraz mniej osób.

Tradycyjny korowód przeszedł na pobliskie molo, by tam wrzucić wianki do Zalewu Brodzkiego. Wszyscy włączali się do śpiewów prowadzonych przez zespół „Jarzębina” z Dziurowa. W obrzędzie wzięła udział również Marzena Bernat, wójt gminy Brody, chwaliła sołectwo za zaangażowanie i obecność na wydarzeniach organizowanych w tej wsi.

Podczas sobótki były także atrakcje festynowe. Szkoła w Rudzie zorganizowała rodzinne konkursy z nagrodami – wyścigi w workach, przeciąganie liny i inne. Za darmo można było spróbować przekąsek i kiełbasek pieczonych na niedawno wybudowanym grillu stacjonarnym. Bezpłatne było także malowanie twarzy i zjeżdżalnia dla dzieci. Impreza została zorganizowana z części Funduszu Sołeckiego, jaki mieszkańcy mieli do wykorzystania.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.