Radni dali zielone światło

flash Starachowice

Ponieważ kąpielisko Lubianka zostanie wyłączone w najbliższym sezonie z możliwości korzystania, jest inny pomysł na rekreację i wypoczynek. Koło Krytej Pływalni powstaną baseny letnie. Radni dali zielone światło dla tego pomysłu.

Nie jednogłośnie, ale jednak Rada Miejska w Starachowicach zdecydowała o wprowadzeniu do budżetu na 2018 rok nowego zadania inwestycyjnego pn. „Baseny letnie w Starachowicach” (zabezpieczono 20 tys. zł na dokumentację). Do realizacji zadania ma dojść po sprzedaży części targowiska.

  • Milion złotych ze sprzedaży części działki przeznaczymy na modernizację placu targowego a pozostałą kwotę będę chciał wygospodarować na baseny letnie. Projekt zakłada budowę basenów na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Szkolnej, koło Krytej Pływalni pomiędzy wiatą a parkingiem. Baseny mają być czynne w okresie letnim. Służyć będą przede wszystkim mieszkańcom Starachowic, ale nie tylko – zapowiada Marek Materek, prezydent miasta dodając, że niegdyś mnóstwo osób z tego korzystało i z sentymentem wraca do tych czasów.

Argumentem przemawiającym za szybką realizacją tego przedsięwzięcia jest fakt, że w sezonie letnie 2018 przy Lubiance nie będzie kąpieliska strzeżonego. A to za sprawą inwestycji prowadzonej przez powiat starachowicki (ze względu na modernizację jazu wodnego, nie ma sensu spuszczać i napełniać zbiornika).

Jak szacuje prezydent, po rozeznaniu w innych miejscowościach w Polsce, gdzie funkcjonują podobne baseny (Sitkówka koło Kielc, Płonka, Toruń), koszt takich basenów to 800-900 tys. zł. Jest to konstrukcja mobilna (nie będzie wkopywana do ziemi), ale nie byłaby przenoszona z miejsca na miejsce. Inwestycja ma się zwrócić w ciągu 2-3 sezonów.

  • Nasze baseny mogą być konkurencyjne, gdyż w najbliższej okolicy (pow. radomski, szydłowiecki, ostrowiecki, skarżyski), nie ma takich – dodaje prezydent licząc, że korzystać z nich będą mieszkańcy sąsiednich gmin, a także goście korzystający z noclegów w starachowickich hotelach. – Koszt niewielki, czas realizacji również, dlatego warto to wykorzystać. W lutym zabezpieczymy pieniądze, w czerwcu moglibyśmy ustawić konstrukcję a w lipcu i sierpniu baseny mogłyby już służyć letnikom.

Pomiędzy wiatą a parkingiem oprócz basenów miałby być wygospodarowany teren na gastronomię i szalety. Przewidziano dwa baseny (wielkości jeszcze do ustalenia): większy o wymiarach 25×12,5 m, głębokość – 1,25 m i dla dzieci: 15×8 m i głęboki – 0,80 m. Teren wokół zostałby ogrodzony.

Wśród radnych głosy były podzielone. Przeciwnicy podnosili kwestie pogody (deszcze latem) oraz koszty związane z obsługą. Radny Sylwester Kwiecień stwierdził nawet, że baseny mają przykryć wiele nieudanych inwestycji, jak termomodernizacja szkół czy budowa lokali komunalnych. Większość było zwolenników (17 radnych), którzy uznali, że brakuje elementów promocji miasta,. Ponadto baseny mogłyby służyć nie tylko dzieciom, ale także seniorom.

fot. www.perla.nowiny.com.pl

1 Komentarz dla “Radni dali zielone światło

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.