Koleją z towarem

flash Starachowice

Czy w najbliższym czasie czeka nas modernizacja infrastruktury stacji kolejowej Starachowice Wschodnie jako punktu przeładunkowego dla przewozu towarów?
Taką zapowiedź przedstawili parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości wspólnie z przedstawicielami Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” oraz powiatu starachowickiego.

– Na te tory 20 lat temu zajechał pociąg towarowy i zatrzymał się w przemysłowym mieście. Żeby nie było odprowadzania towarów drogą kolejową w takim mieście, jak Starachowice, gdzie działania SSE to niesłychane. Dlatego wspólnie z z Zarządem Strefy oraz powiatu wystąpiliśmy do ministra infrastruktury i władz Polskich Linii Kolejowych PKP w sprawie uruchomienia bocznicy w Starachowicach – poinformował w miniony piątek, 17 marca poseł Krzysztof Lipiec.

Polskie Linie Kolejowe PKP rozpoczęły już procedurę przetargową na utworzenie takiej bocznicy w Starachowicach, wraz z terminalem przeładunkowym. Ma to wpłynąć na tańsze koszty transportu produkowanych w mieście towarów a co za tym idzie kosztów samych produktów.

– To ożywienie drogi kolejowej nr 25, która łączyć się będzie z centralną magistralą kolejową oraz projektowaną magistralą wschodnią – nie ma wątpliwości poseł Lipiec.

Jak mówi Marcin Perz, przez Zarządu SSE „Starachowice taką formą transportu zainteresowana jest nie tylko sama kolej, ale także starachowickie firmy, jak Celsium, Cerrad, Promet, które zgłosiły chęć wykorzystania transportu kolejowego przy przewozie towarów transportowanych do tej pory na kołach. Deklarowana masa ładunków, jaką firmy planują przewieźć w 2017 roku to łącznie ok. 150 tys. ton.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.