Usłyszeć „mamo” i pójść na spacer…

flash Pawłów

To marzenia Zuzanny Plewińskiej z Rzepina, gm. Pawłów, mamy niespełna dwuletniego Antosia, chłopca cierpiącego m.in. na padaczkę lekooporną i porażenie mózgowe.

Antoś Plewiński urodził się 27 maja 2015 r. Dziś ma 20 miesięcy. Razem z rodzicami mieszka w Rzepinie, w gminie Pawłów. Pomimo tego, że Antoś jest jeszcze malutki już bardzo wiele przeszedł w swoim życiu. Urodził się z niewydolnością oddechową.

– Antoś ma padaczkę lekooporną i porażenie mózgowe czterokończynowe – mówi Zuzanna Plewińska, mama. – Padaczkę zdiagnozowano gdy miał cztery miesiące. Porażenie powstało w wyniku niedotlenienia okołoporodowego. Antoś jest dzieckiem leżącym. Codziennie rano jest rehabilitowany. Rehabilitację prowadzę sama, zgodnie z zalecanymi przez fizjoterapeutów ćwiczeniami – mówi Z. Plewińska.

Chłopiec potrzebuje całodobowej opieki. Musi przyjmować leki o ustalonych porach. Codziennie musi ćwiczyć. – Antoś jest pod opieką pediatry, neurologa z Kielc, profesora z Łodzi oraz pani doktor, która zajmuje się przeszczepami. „Prowadzi” go czterech fizjoterapeutów, logopeda, pedagog i psycholog dziecięcy.

Pomimo zastosowania diety zalecanej przez lekarzy, Antoś bardzo mało przybiera na wadze. Antoś ma okazję skorzystać z turnusów rehabilitacyjno-leczniczych, które mogą poprawić jego wyniki w leczeniu schorzeń i rehabilitacji, ale związane jest to z dużymi kosztami finansowymi, na które rodziców nie stać.

Największa nadzieja, jak przyznaje pani Zuzanna, jest w przeszczepie komórek macierzystych. – To największa potrzeba mojego synka. Do przeszczepu jesteśmy zakwalifikowani. Dzięki przeszczepowi jest nadzieja, że w przyszłości będzie mógł siedzieć i chodzić. Jednak sam przeszczep tego nie załatwi. Potrzebna będzie intensywna rehabilitacja która pomoże mu szybciej dojść do siebie po przeszczepie.

Marzeniem rodziców chłopca jest, aby przeszczep przyjął się, żeby Antoś stopniowo zaczął funkcjonować jak jego rówieśnicy. – Kiedyś chciałabym usłyszeć z ust mojego synka jedno słowo: mamo. Marzę również by iść na wspólny spacer – przyznaje kobieta.

***

Możesz pomóc Antosiowi

Aby pomóc chłopcu można wpłacać pieniądze na nr rachunku: 53 1910 10 19 240 272 363 121 0001 – Fundacja „Dorośli dzieciom” 27-200 Starachowice, ul. Staszica 10.

Można przekazać również 1% podatku nr KRS: 0000243743 z dopiskiem „Darowizna dla Antosia Plewińskiego”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.