Kto ma pszczoły, ten ma…

flash Mirzec

Sławomir Surdy, prowadzący Gospodarstwo Pasieczne „Mirsa” w Mircu zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” w kategorii napoje regionalne Smaki Regionów Kielce 2016 za miód pitny Mirsa Trójniak.

Jak przyznaje laureat głównej nagrody w województwie świętokrzyskim – napój Bogów – jak mawiają o miodzie pitnym – nie jest jego specjalnością. To gospodarskie podejście pana Sławka i namowa synów sprawiło, że rozpoczął „produkcję” smakowitego trunku.

– To wielopokoleniowa tradycja. Trudno powiedzieć kiedy pszczoły pojawiły się w naszej rodzinie. Ojciec dostał je od wuja i tak zostało – mówi Sławomir Surdy, pszczelarz, który w życiu trudnił się wieloma rzeczami.

Produkuje różne gatunki miodów pitnych: półtoraki, trójniaki, dwójniaki (różnica zależy od proporcji miodu i wody używanych do produkcji). Do fermentacji używa wyłącznie winnych drożdży, dzięki czemu trunek osiąga procentową zawartość alkoholu, podobną do wina. Produkcja ma charakter zdecydowanie hobbystyczny.

Praca na okrągło

Pszczelarstwo dla pana Sławka to nie tylko sposób na życie, ale pasja i hobby. Choć – jak mówi – nikt do końca nie wie – co się w ulu dzieje – zna się na pszczołach, jak mało kto. Lata obserwacji, nauki (pan Sławek jest absolwentem studium pszczelarskiego w Pszczej Woli) i zapał do pracy sprawiają, że z powodzeniem, udaje mu się od lat produkować miody mające mnóstwo właściwości prozdrwotnych.

– Pracy przy ulach jest przez cały rok pod dostatkiem. Sezon przypada na okres wiosenno-letni, od kwietnia do końca sierpnia, kiedy to pszczoły mają wytężony czas pracy. Wtedy kiedy wszyscy mają wakacje, my mamy najwięcej pracy – mówi miłośnik owadów, które czasem potrafią boleśnie użądlić.

– Nie pamiętam bym bał się pszczół. To kwestia podejścia. Pszczoła z natury nie jest agresywna. Jej reakcja ma charakter obronny. Raczej się nie zdarza, by użądliła kogoś bez powodu. Wszystko zależy od rodzaju pszczoły, są też takie bardziej łagodne. Obecnie hoduje się pszczoły mniej agresywne, by dawały więcej miodu. Ale jest to ingerencja w naturę, co nie do końca pochwalam. Pszczoły robią dobry miód, ja staram się go nie zepsuć. Wszystko zależy od sposobu i czasu jego pozyskiwania oraz sposobu przechowywania. Poza tym, co sezon, uzyskujemy miody z inną nutą aromatyczną, w zależności od urodzaju – mówi właściciel Gospodarstwa Pasiecznego „Mirsa”, który wspólnie z synem ma 120 rodzin pszczelich.

Spokój najważniejszy

Jak nie trudno się domyśleć, przy takim inwentarzu jest co robić. Obecnie trwa zamknięcie sezonu i przygotowanie do zimy a co za tym idzie podkarmianie pszczół – w przypadku pana Sławka tradycyjnie – syropem cukrowym.

– W przypadku owadów chyba nie ma czegoś takiego, jak sen. Następuje raczej spowolnienie procesów zachodzących w organizmie. W okresie zimowym w samej pasiece należy zapewnić pszczołom spokój. Każda ingerencja powoduje niepokój, co przekłada się niekorzystnie na proces produkcji miodu – dodaje pan S. Surdy, który jest przekonany, że Mirzec i okolice mają doskonałe warunki do uprawy pszczelarstwa.

– Kiedyś pszczoły były niemal wszędzie, na każdym podwórku, dziś skupione są na małym terenie. Przez lata namnożyły się choroby, których kiedyś nie było. To spowodowało, że wiele owadów wyginęło – mówi pszczelarz, dodając, że wiek pszczoły zależy od rodzaju. – Pszczoła robotnica, która zbiera miód żyje ok. miesiąca. Pszczoły zimowe żyją 8-9 miesięcy – one są bardzo wydajne i mają za zdanie wychować kolejne pokolenie. Matka żyje najdłużej (ok. 5 lat) – ale im młodsza tym jest bardziej efektywna.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.