starachowice
home
RSS

Straciliśmy wiele szans

 • Napisany przez:
 • Skomentuj

Z Mirosławem Sewerynem, wójtem gminy Mirzec rozmawiała Ewelina Jamka.…

Z Mirosławem Sewerynem, wójtem gminy Mirzec rozmawiała Ewelina Jamka.

– Od przeszło pół roku zasiada Pan na stanowisku wójta gminy Mirzec, pewnie zdążył się Pan zorientować w sytuacji gminy. Robił Pan „bilans otwarcia”?

– Nie dokonałem bilansu, bo wszedłem w obowiązki z marszu. Z uwagi na wybory, przez które odkładano wiele spraw na potem, wiele rzeczy należało przyspieszyć. Niektóre sprawy nie mogły czekać.

– Co na przykład?

– Problemów jest bardzo dużo w każdej dziedzinie. Największą bolączką jest kanalizacja. Planujemy kontynuowanie tego zadania w Małyszynie Dolnym (aktualizowana jest dokumentacja). W listopadzie będziemy składać wniosek o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Chcemy wspomóc budowę tzw. sięgaczy dla mieszkańców takich sołectw jak Mirzec Stary, Trębowiec Mały i Mirzec Podkowalów, gdzie kanalizacja jest po drugiej stronie od zabudowań.

W planach są przydomowe oczyszczalnie ścieków, na co są chętni (mamy 58 deklaracji). Jest zlecone opracowanie projektowe. Na przeszkodzie stoją finanse. Bo dofinansowanie, jakie możemy otrzymać wynosi maksymalnie 2 mln zł do 2020 roku. Tymczasem na kanalizację potrzeba ok. 10-15 mln zł.

Problemem jest też pozostała część, na dofinansowanie której nie możemy się starać, gdyż została wyłączona z aglomeracji Starachowic. Teoretycznie możliwości powrotu do aglomeracji są, ale trzeba spełnić określone warunki – nie zgłoszono tego zadania do tzw. master planu, który dawałaby szanse na ubieganie się o pieniądze z PROW oraz krajowego programu oczyszczania ścieków, co z kolei dawałoby szansę na dofinansowanie z Narodowego Programu Ochrony Środowiska. Przez to ucieka nam sporo pieniędzy.

– Kanalizacja to jedno. Wiele interwencji dotyczy stanu dróg w gminie, również powiatowych i wojewódzkich. 

– Jeśli chodzi o powiat to zawarte jest porozumienie dotyczące dużych i małych inwestycji, gdzie mamy wsparcie z Programu Przebudowy Dróg Lokalnych i Powiatowych. Kontynuowana będzie droga Trębowiec – Osiny Mokra Niwa. Dzięki temu, że mieszkańcy zgodzili się oddać swoje grunty, będziemy robić tam chodnik, który nie był planowany. Z PROW mamy dofinansowanie na drogę Tychów Nowy – Ostrożanka (realizacja 2017/18). Opracowujemy projekt na przebudowę drogi Gadka – Jagodne Małe (do wykonania w 2018). W tym roku udało nam się wspólnie z powiatem zrobić drogę Jagodne – Zbijów. Trwają prace na drodze przy ul. Langiewicza w Mircu oraz Mirzec Podkowalów i Mirzec Malcówki (trwa wykup gruntów). W planach jest łącznik drogi powiatowej Mirzec Czerwona – Trębowiec Mały.

W przypadku dróg lokalnych straciliśmy już szanse na dofinansowanie z PROW (do 3 mln zł). Zgłoszono tam tylko jeden wniosek na Mirzec Poddąbrowa – Mirzec Majorat. Naboru już nie będzie, co mnie martwi. Na przyszły rok planujemy drogę w Osinach (1,6 mln zł). Zapadła decyzja o budowie drogi w Jagodnem do tzw. Rzymu. Nową nakładkę asfaltową będą miały drogi w Tychowie Nowym, Ostrożance (do młyna), Mircu Majoracie, Mircu Czerwonej oraz w Mircu koło kościoła.

– Interwencje mieszkańców dotyczą dróg wojewódzkich, m.in. Starachowice – Tychów Stary oraz niedokończonej inwestycji na drodze Osiny Majorat.

– Z naszego punktu wiedzenia, problemów przysparza odcinek między Tychowem a Mircem, gdzie są zaniżone pobocza, a chodnik został wybudowany na rowie krytym. Dlatego zabiegamy o to w Zarządzie Dróg Wojewódzkich, gdzie wracamy również do niezakończonej inwestycji w Osinach. Jeśli chodzi o drogę Tychów – Starachowice, to jest szansa, że problem rozwiąże się wraz z budową obwodnicy Starachowic.

– Na niwie oświatowej też wydaje się sporo do zrobienia…

– Czekamy na rozpatrzenie wniosku na budowę sali gimnastycznej w Tychowie Starym. Jest szansa, że zaczniemy jeszcze w tym roku. Czekamy też na decyzję ministerstwa na remont dachu na Zespole Szkół w Mircu.

Aktualizowane są audyty energetyczne i ekonomiczne budynków przewidzianych do termomodernizacji. W planach są budynku wszystkich szkół za wyjątkiem Gadki. Będziemy o to aplikować w październiku (5 mln zł).

W planach jest też rozbudowa bazy sportowej w Osinach i Gadce, gdzie mają powstać boiska wielofunkcyjne.

– Jeśli mowa o oświacie, to na ostatniej sesji doszło do przekształcenia Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół i Przedszkoli. Co to oznacza w praktyce?

– Powstało Centrum Usług Wspólnych, które oprócz dostosowania do wymogów formalnych ma większą odpowiedzialność jeśli chodzi o sprawy związane z rachunkowością, co spoczywa na kierowniku. Pod względem kadrowym nic się nie zmieni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Mirzec

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Okolice Pawłów Wąchock Mirzec Brody Nowa Słupia Bodzentyn

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Najnowsze

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5