W imię pokoju na świecie

flash Kultura

Anna Maria Adamiak, śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa, rodem ze Starachowic, będzie reprezentować Polskę podczas Światowego Dnia Rycerza, które w tym roku odbędzie się we Francji. Wykona tam hymn WDOK na otwarcie, jak również zaśpiewa główny koncert operowy na zakończenie.

Inicjatorami wyjątkowego wydarzenia o randze międzynarodowej są baron Kleiner de Grasse, przewodniczący Europejskiej Akademii Solidarności, wspierający akcje humanitarne na całym świecie oraz jego małżonka baronessa Rauma de Palma di Montecrestese. Będzie to już trzecia edycja Światowego Dnia Rycerzy, która w tym roku odbędzie się w Grasse we Francji.

– To ogromne przedsięwzięcie i wydarzenie na skalę światową. Dzień Pamięci zaplanowany na 20 września odbędzie się przy udziale 112 narodów i ponad 2000 miast na całym świecie – mówi Anna Maria Adamiak, która podczas otwarcia zaśpiewa angielsko-włoski hymn Światowego Dnia Rycerza, jak również wykona główny koncert operowy na zakończenie. – To dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie, ale też satysfakcja i sukces, bo nikt inny tylko ja z Polski będę mogła zaśpiewać przed tak szeroką publicznością i to dzięki mnie znajdzie się tam polska flaga.

W światowej stolicy perfum, gdzie odbędzie koncert, oczy całego świata będą zwrócone na zasadniczy problem, jakim jest utrzymanie pokoju na świecie.

– Rycerze występują tu nie tylko jako ci, którzy walczą, ale przeciwnie stają w imię pokoju i solidarności, której brakuje na świecie. Hymn, który zaśpiewam, mówi właśnie o tym, że „my rycerze idziemy do świata, niosąc pokój”. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na problemy polityczne, społeczne i kulturowe na płaszczyźnie międzynarodowej – dodaje starachowiczanka, która bardzo chętnie zaangażowała się w to przedsięwzięcie.

Do Francji pojedzie razem z córką Mają Adamiak, która także będzie miała okazję promować ideę pokoju na świecie.

– Koncert będzie utrzymany w dość przejmującej stylistyce muzycznej, ale nie zabraknie też akcentów radości, miłości i nadziei…, będzie poświęcony pamięci ofiar zamachów terrorystycznych, m.in. w Nicei. Oprócz licznego udziału ludzi świata muzyki i kultury wezmą w nim udział przedstawiciele ministerstw, instytucji rządowych i organów państwowych wielu krajów. Patronat medialny nad tym wydarzeniem w Polsce sprawuje, m.in. Platforma Artystyczna Be Art Exclusive – Lidia Bąk. We Francji towarzyszyć mi będzie również Maria Czerwińska, która od 28 lat prowadzi zespół tańca historycznego i jest inicjatorką Międzynarodowego Festiwalu Poloneza w Polsce – dodaje A. Adamiak.

Dzień Pamięci Światowego Dnia Rycerza to nie jedyna inicjatywa baronów Francji. Dzięki nim 24 kwietnia br. wyruszył z Paryża Płomień Przyjaźni, który przejdzie przez wszystkie kontynenty na świecie, docierając 20 września 2019 roku do Pekinu. Płomień przebył już 1600 km, odwiedzając 16 krajów. Jest ogromna szansa, że zawita również do Polski, będąc symbolem pojednania, wzajemnego szacunku i pokoju między narodami i kulturami.

– Jestem bardzo zaangażowana w tę akcję, przede wszystkim artystycznie, ale będę wspierać te działania również od strony administracyjnej. Pozostaję w serdecznej relacji z Baronem i wierzę, że ta współpraca będzie nadal tak pięknie się rozwijać.

Anna Maria Adamiak, pochodzi ze Starachowic, mieszka w Warszawie, solistka czynnie koncertująca, prowadzi również autorskie studio wokalne, asystuje aktorce Grażynie Barszczewskiej.
Współpracuje z wieloma filharmoniami, orkiestrami, solistami w kraju i zagranicą. Chętnie angażuje się w nowe wyzwania i projekty, jak np. piosenki powstańcze, na ulicach stolicy. Uwielbia dużą scenę i szeroką publiczność, ale jest otwarta na nowe pomysły i kameralne występy.
– Dzięki temu, że mam dowolność doboru repertuaru oraz muzyków, czerpię ogromną radość z tego, co robię. Zachęcam do monitorowania tego globalnego wydarzenia w internecie, telewizji, radiu i prasie – podsumowuje.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.