Nocą na sygnale

flash Starachowice

– Czy używanie sygnału dźwiękowego przez karetkę pogotowia ratunkowego w nocy jest konieczne? Czy w nocy kierowcy ambulansów nie mogliby ograniczyć się tylko do sygnałów świetlnych? – pytają czytelnicy.

Nie raz, nie dwa odbieraliśmy telefony i wysłuchiwaliśmy opinii dotyczącej zakłócania, jak wyrażali się rozmówcy, ciszy nocnej przez karetki pogotowia ratunkowego. Niektórych mieszkańców burzy fakt, że karetki w czasie ciszy nocnej jeżdżą na sygnale i budzą ze snu zmęczonych czy chorych ludzi.  – Czy naprawdę konieczne jest, aby nocą, kiedy prawie wszyscy śpią, a ruch na ulicach jest znikomy, karetka używała sygnału dźwiękowego? Uważam że na naszych ulicach nocą jest tak mało pojazdów, że nie ma potrzeby sygnalizować dźwiękowo tego, że karetka się porusza. Oczywiście w godzinach wieczornych, np. do 22 czy 23 jest jeszcze taka potrzeba, ale później od północy do piątej rano? Chyba to już lekka przesada! Blok w którym mieszkam stoi przy samej ulicy, nie raz zrywałam się na równe nogi z łóżka, gdy pod oknami przemknęła wyjąca karetka – mówi czytelniczka.

Okazuje się, że wszystko regulują przepisy, zapisane w ustawach. Jak powiedział nam Jarosław Chrobot, kierownik Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oddział w Starachowicach, kierowcy karetek wręcz muszą używać sygnałów dźwiękowych także nocą.

– Wynika to z zapisów w ustawach m.in. także tej o ruchu drogowym. Gdy mamy zgłoszenie o stanie nagłym, o zagrożeniu zdrowia i życia, kierowca obowiązkowo musi włączyć zarówno sygnalizację świetlną jak i dźwiękową. Inaczej złamałby przepisy. Karetka jest pojazdem uprzywilejowanym. Jednak to co czyni ją takim pojazdem to właśnie sygnalizacja świetlna i dźwiękowa, która musi być uruchomiona. Był taki okres, kiedy nocą rezygnowaliśmy z sygnału dźwiękowego a posługiwaliśmy się tylko świetlnym. Zmieniły to jednak przepisy. Jeżeli kierowca w nocy nie włączy sygnału może za to odpowiadać. Karetka jest rejestrowana przez system GPS, który wszystko zapisuje. Spotkałem się z opiniami i skargami od ludzi, ale takie są przepisy i nic na to nie poradzimy, musimy się do nich stosować.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.