Jego upór doprowadził kata przed sąd

Bodzentyn flash

Trud i wysiłek człowieka, który ujawnił ukrywającego się przez lata hitlerowca Alberta Schustera, mordującego niewinnych ludzi w czasie II wojny światowej został nagrodzony. Podczas uroczystości upamiętniających krwawe wydarzenia z kwietnia 1943 r., sędziemu Andrzejowi Jankowskiemu nadano tytuł honorowego obywatela miasta i gminy Bodzentyn.

Dla mieszkańców gminy Bodzentyna sędzia Jankowski jest postacią ważną. Poświęcił wiele lat swojego życia na odnalezienie i doprowadzenie do ukarania Alberta Schustera znanego jako Kat Łysogór. Zadanie to było niezwykle trudne, bowiem wielu świadków tamtych wydarzeń już nie żyło, a dotarcie do żyjących sprawiło pewne problemy. Pod koniec wojny Schuster zniknął. Jednak upór i drobiazgowe śledztwo sędziego Jankowskiego w końcu doprowadziły do postawienia go przed sądem. Sam proces w Niemczech nie był łatwy, ale ostatecznie Schustera skazano na karę śmieci, a wyrok został wykonany w 1973 roku.

– Naród, który traci pamięć, traci życie. Musimy pamiętać o tych wydarzeniach. Żaden z krajów, w czasie wojny nie był poniżany tak jak Polacy – powiedział honorowy obywatel miasta i gminy Bodzentyn.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.